Diyanet Dini Kavramlar Sözlüğü Kapatıldı

Diyanet Dini Kavramlar Sözlüğü Kapatıldı

Diyanet işlerinin internet sitesinde yer alan ve çok konuşulan sözlüğü kapatıldı. Son günlerde çıkan çocuk evliliği haberlerinden sonra Diyanet Dini Kavramlar Sözlüğünü kapatma kararı aldı.

Diyanet işlerinin internet sitesinde yer alan ve çok konuşulan sözlüğü kapatıldı. Son günlerde çıkan çocuk evliliği haberlerinden sonra Diyanet Dini Kavramlar Sözlüğünü kapatma kararı aldı. 9 yaşındaki çocukların evlenebileceği ve gebe kalabileceği hakkında sözlükte yazılar çıkmıştı.

Bu yazılar kamuoyunda büyük tepki topladı. Bunun üzerine Diyanet daha fazla tepki almamak için Dini Kavramlar Sözlüğünü kapattı. BulÛğ sözcüğü için Nikâh açıklaması yapan Diyanet sözlüğü bir anda ortalığın karışmasına sebep oldu.

Nikâhın tanımlaması yapılırken, evliliğin kişiyi zinadan koruduğunu, neslimizin devamlılığı için gerekliği olduğu yazılmıştı. Ayrıca Buluğ çağına giren kızların evlenebileceklerini de açıklayan Diyanet, bu sözlerden sonra çok büyük tepki topladı. CHP’li vekiller ise bu açıklamalardan sonra diyanet hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardı.

Gündemi Karıştıran Sözlük Kapandı

Evlenme yaşı ile ilgili açıklama yapan Diyanet açıklamalarına bir yenisini ekledi. Biyolojik olarak yapılan açıklamada buluğ kelimesinin geçmesi evlilik yaşının kız çocuklarında 17 erkeklerde 18 yaş sınırı olabileceği anlatılmaya çalışılmıştır denilmiştir.

Diyanet bu açıklamayı aslında çocuk yaştaki evlilikleri engellemek amacı ile yaptığını da eklemiştir. Diyanet bu açıklamaları yaparken Sözlüğünde kapatılma kararı alındı.

Çok fazla tepki toplayan çocuk yaşta evlilik açıklaması, şimdilik bu sözlerle kapatıldı. Fakat kamuoyundan da diyanete tepki yapmaya devam ediyor.

Özellikle sosyal medya üzerinden çok fazla mesaj diyanetin sitesini doldurdu. Bu tepkilerin artmasından korkan Diyanet sözlüğü kapattı. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.