Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı Resmen İlan Edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan İmzaladı Resmen İlan Edildi

Erdoğan, "11 Kasım Ağaçlandırma Seferberliği" nedeniyle yayımladığı genelgede, Türkiye'nin 78 milyon hektarlık alanıyla, ekolojik bakımdan zengin bir çeşitliliğe sahip olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her yıl 11 Kasım gününün "Milli Ağaçlandırma Günü" olarak kutlanacağını duyurdu.

Bu zenginlik içerisinde ormanların tür ve kompozisyon olarak önemli  bir yer tuttuğuna dikkati çeken Erdoğan, genelgeye şöyle devam etti:

"Sanayileşmenin hız kazandığı günümüzde, havanın, suyun, toprağın ve  bunların oluşturduğu güzelliklerimizin korunması gün geçtikçe önemi artan bir  konu olarak hep gündemimizde yer almaktadır. Bu kapsamda ülkemizin orman sahasını  ve ağaç servetini çoğaltmak, erozyon kontrolünü teşvik ederek toprak, su ve bitki  arasında bozulan dengeyi yeniden oluşturmak, biyolojik çeşitliliği geliştirmek,  çevre değerlerini korumak, ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak, toplumun  çevreye olan duyarlılığına katkı sağlamak maksadıyla; 11 Kasım günü saat 11.11'de  Tarım ve Orman Bakanlığının koordinasyonunda; kamu kurum ve kuruluşları ile  gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılacak ağaçlandırma ve erozyon kontrolü  çalışmaları kapsamında, tüm yurtta eş zamanlı olarak fidan dikme etkinliği  tertiplenecektir."

 

Söz konusu etkinliğe ilişkin bilgelerin Tarım ve Orman Bakanlığının  internet adresinde yer aldığını bildiren Erdoğan, "81 ilimizde 2023 noktada 3  saat içinde tam 11 milyon fidanın toprakla buluşmasını ve dünya rekorunu  hedefleyen bu etkinliğe, 7'den 77'ye tüm vatandaşlarımızın gönüllü olarak her  türlü desteği vereceğine inancımız tamdır." ifadesini kullandı.

11 Kasım "Milli Ağaçlandırma Günü" olarak kutlanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, genelgede 11 Kasım'ı "Milli Ağaçlandırma Günü"  olarak ilan ederek, şunları kaydetti:

"Ekonomik, ekolojik ve sosyal açıdan büyük öneme sahip olan  ormanlarımızı korumak, sürdürülebilir şekilde yönetmek ve gelecek nesillerimiz  için yurdumuzu daha sağlıklı ve yaşanabilir kılmak amacıyla; milletimizin de  desteği ile her yıl 11 Kasım gününün 'Milli Ağaçlandırma Günü' olarak kutlanması  uygun görülmüştür.

Yeşilin her tonuyla toprağa hayat, canlılara nefes olacak bu anlamlı  çevre seferberliği kapsamında tertiplenecek etkinliklerin en iyi şekilde  gerçekleştirilebilmesi için ihtiyaç duyulacak her türlü destek, yardım ve  kolaylığın tüm kamu kurum ve kuruluşlarınca geciktirilmeksizin öncelikli olarak  yerine getirilmesi hususunda bilgilerini ve gereğini rica ederim."

Cumhurbaşkanı Erdoğan verdiği sözü tuttu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Temmuz'da Abdullah Enes Şahin  isimli bir gencin Twitter hesabından paylaştığı ve kısa sürede etkileşim alan  "Ağaç Dikme Bayramı" önerisine destek vermişti.

Fikri beğendiğini belirten Erdoğan, söz konusu paylaşıma verdiği  yanıtta, "Bu çok güzel bir fikir Enes. Biz her zaman yemyeşil bir Türkiye için  çalıştık, çalışıyoruz. Milli bir ağaçlandırma bayramımızın olması için de ben ve  arkadaşlarım her zamanki gibi üzerimize düşeni yapacağız." ifadelerine yer  vermişti.

Şahin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanıtı üzerine hesabında sabitlediği  paylaşımında, Türk bayrağı, ağaç ve gücü simgeleyen emoji ile "Sayın  Cumhurbaşkanım, çağrımıza yanıt verdiğiniz için çok mutlu olduk. Gençlerin ve yüz  binlerin sesi olduğunuz için minnettarız." sözleriyle desteğinden dolayı teşekkür  etti.

Abdullah Enes Şahin, Twitter'da "Bir fikrim geldi. Biz neden 'Ağaç  Dikme Bayramı' ilan etmiyoruz. Her yıl bir gün ayıralım, çoluk çocuk maaile, 82  milyon ağaç dikelim. Hem dünyaya örnek olalım hem gelecek nesillere yemyeşil bir  ülke bırakalım." paylaşımında bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.