Başkan Erdoğan 'CEO Başkan' Adayları Gösterecek İddiası!

Başkan Erdoğan 'CEO Başkan' Adayları Gösterecek İddiası!

Başkan Recep Tayyip Erdoğan kabineyi kurarken bakanlıkların bir çoğunu özel sektörlerden 'ceo' olarak nitelendiren kişileri atadı. Diğer muhalefet tarafından 'Kabine A.Ş' olarak da vasıflandıran bu olayın bir başka benzerinin yerel yönetimlerde de yürürlü

24 Haziran genel seçimlerinde yüzde 42 sürpriz oy oranı ile karşılan Erdoğan AK Parti'nin 31 Mart 2019'da yapılacak yerel seçim, AK Parti teşkilatı tarafından büyük önem arz ediyor. 24 Haziran'da genel seçimlere nazaran yerel seçimlerde daha az çıkan oy oranının ekonomik krizin sebebiyle son 17 yılın en düşük oy oranına düşmesinden endişe duyan AK Parti yönetimi, bu sefer hem aday, hem de seçim taktikleri üzerinden daha hassas bir çalışma sürdürüyor. Meclis'teki çoğunluk problemi, bölgede kayyum sorunları ve 3 dönemlik belediye başkanları gibi daha önceki yıllardan farklı sıkıntılar ile seçim telaşına giren AK Parti'de, olası adaylıklarla alakalı şu söylentiler yapılıyor:

ERDOĞAN KIZILCAHAMAM'DA YAPMIŞ OLDUĞU KONUŞMA

Başkan Erdoğan kızılcamam kampında yapmış olduğu konuşmada yerel seçimlerde milletvekilleri ve bakan belediye başkan adayı sunacağını mesajı vermişti. Fakat partide önceki seçimlerden farklı ve yeni sistem sebebiyle meclis'te çoğunluk vekil sıkıntı yaşanıyor. 4 milletvekili kabineye girince, partinin vekil sayısı 290'a düşüyor. Birçok parti yöneticisi, milletvekili ve bakan belediye başkan adaylığına oldu bunun için de kulis yapıyor. Fakat partinin mecliste çoğunluk sayısı 287'nin altında kalması durumunda meclis komisyonlarındaki tek başına azınlığı kaybediyor. Bu sebeble Tayyip Erdoğan, komisyonlardaki azınlığın kaybedilmesi riskini göze alamayacağı için, aday göstereceği vekil sayısı az olur.

Partide Bolu Belediye ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi başkanlarının da aranlarında olduğu 50'e yakın belediye başkanı, 3 dönem kuralına takılıyor. MKYK, 3 dönem kuralına girmesine karşın ihtiyaç olması halinde bazı başkanların tekrar aday gösterme yetkisi var. Fakat partinin yapmış olduğu anketlerde şuan ki belediye başkanlarının çoğunluğundan 'memnun' kalınmadığı ve farklı yönetim istendiği sonucunun çıkması sebebiyle 3 dönemlikler de olmak üzere AK Parti yönetimi belediye başkanlarının büyük bir kısmını tekrardan aday çıkarmayacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.