Bakan İsmet Yılmaz'dan  Bilgisayar Müjdesi

Bakan İsmet Yılmaz'dan Bilgisayar Müjdesi

Okullarda eğitime katılan kız ve erkek sayı oranının git gide büyüdüğünü belirten bakan İsmet Yılmaz okullara artık tablet yerine dizüstü bilgisayar getirileceğini bildirdi.

Okullarda eğitime katılan kız ve erkek sayı oranının git gide büyüdüğünü belirten bakan İsmet Yılmaz okullara artık tablet yerine dizüstü bilgisayar getirileceğini bildirdi. Bu habere çok sevinen öğrenciler artık eğitimlerinin bir kısmını, hatta büyük bir kısmını bilgisayarlardan işleyebilecekler.

Derste işlenilen sunumlar, konular, videolar, örnekler vs. bilgisayar yardımı ile gözlemlenebilecektir. Daha kolay ve daha etkili bir eğitimi sağlamaya çalıştıklarını söyleyen bakan, artık gençlerimizin daha ideal ve daha güzel yöntemlerle başarı merdivenini çıkacağına dair bir açıklamada bulundu.

Tam olarak ne zaman dağıtılacağı hakkında bir fikir yok. Fakat bakan en kısa sürede bilgisayarların okullara dağıtılmasının gerektiğini bildirdi. Bunlara ek olarak öğretmen eksiğinin olduğu şehirler içinde konuşmada bulundu. İstanbul’da görülen öğretmen açığı Doğu’daki çoğu şehrin öğretmen açığından daha fazladır.

Bu da öğretmen alımının gerçekleşeceğinin bir göstergesidir. Bakan’ın bilgisayar müjdesi ve öğretmen alım atama müjdesi çoğu insanı sevindirdi. Yıllar önce okullara dijital işlem görme açısından tablet dağıtılmıştı. Onun yanında akıllı tahtalar da bunların cabası idi.

Öğrenciler son 6-7 yıldır bunlarla eğitim alıp, öğretmenler ise bu materyallerle eğitim vermeye çalıştılar. Öğrenci ve öğretmenlerin geneli bundan memnun kalsa da bir kısmı daha dinamik ve resmi eğitim verilmesi gerektiğini savundu. Yani akıllı tahta ve tabletlerle verilen eğitimin resmi olmadığını, daha basit olduğunu söylemeye çalıştılar.

Şimdi Ne Olacak?

Bundan sonraki süreç öğrenciler açısından da, velileri açısından da, öğretmenleri açısından da bekleyişle geçecek. Bilgisayarlar geldiğinde, tabletlerin yerini onlar alacak. Toplumun bir kısmının dediği gibi daha dinamik eğitim süreci başlamış olmaktadır. Öğretmen ataması olarak daha uzun süre beklenmesi gerekiyor.

Çünkü bakan net ve kesin bir tarih söylememekle birlikte, tam olarak ne kadar atama yapılacağını da belirtmedi. İleriki zaman da belli olacaktır.

Gerçek manada İstanbul gibi bir şehirde öğretmen açığı, Şırnak ve Hakkari gibi şehirlerden daha fazla olması gerçekten şaşılası bir durum. Çünkü bakıldığında genelde İstanbul’da öğretmen açığı her yerden daha fazla diye duyardık.

Fakat doğu illerindeki şehirlerin öğretmen sayısı bile batıdaki şehirlerden daha fazladır. Bundan sonra devam edecek olan süreçte de pek fazla bir atama olacağı söz konusu değildir. Ne de olsa ilçelerin öğretmen sayısından fazlalık olanları da illere tayin ettirebilirler.

Geri kalan öğretmen eksiğini bu şekilde de kapatmaya çalışabilirler. Bir zamanlar böyle bir uygulama yapılmıştı ve illerin ilçelerindeki öğretmenlerin bazıları eksik olan ilin geneline yayılmıştı. Öyle bir uygulama olması da söz konusu olabilir.

Bakan’ın bilgisayar müjdesi üzerine bu haberi de sizinle paylaşalım. En kısa süre içinde bakan tekrar konuşacaktır ve atama için de bilgisayar konusu içinde bilgi verecektir. Öğretmenler, öğrenciler ve veliler pür dikkat gelecek olan haberleri beklemektedirler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.