Adalet Bakanı müjdesini verdi! Af Yasası Meclis'e geliyor mu?

Adalet Bakanı müjdesini verdi! Af Yasası Meclis'e geliyor mu?

Af Yasası Meclis'e geliyor mu? Adalet Bakanı Gül "Ceza infaz düzenlemesi yakın tarihte Meclis'e gelecek" dedi. Af yasası çıkacak mı, çıkmayacak mı? Af yasası 2. yargı paketi içerisinde yer alacak mı? Adalet Bakanı'nın Ceza infaz düzenlemesi müjdesini vermesi mahkumları yeniden umutlandırdı.

Af yasası Türkiye’deki gündem maddelerinden biri olarak yerini koruyor. Birinci Yargı Paketi’nden umduğunu bulamayan mahkûm ve mahkûm yakınları gözlerini ikinci yargı paketine çevirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan infaz düzenlemesini de içeren 2. Yargı Paketi’nin TBMM gündemine getirileceğini açıklamıştı. Af yasası ile ilgili yapılan son açıklama da Adalet Bakanı Gül'den geldi. İşte af yasası son gelişmeler ve yapılan açıklamalar

Adalet Bakanı Gül "Ceza infaz düzenlemesi yakın tarihte  Meclis'e gelecek" dedi.

GÖZLER MECLİS’TE!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın infaz düzenlemesini de içeren 2. Yargı Paketi’nin birkaç hafta içinde TBMM gündemine getirileceğini açıklamasının ardından Adalet Bakanı Abdullah Gül'den de bir açıklama geldi. AK Parti Meclis grup yönetimi, önümüzdeki günlerde muhalefetin kapısını çalmaya hazırlanıyor.

17 maddelik taslak metinde infaz düzenlemesi kapsamına alınmayacak suçlar kalem kalem yazıldı. Kapsam dışı tutulan suçlar şöyle sıralandı: "Terör suçları, örgütlü terör suçları, kasten adam öldürme, cinsel istismar, kadına ve çocuğa şiddet, soykırım suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar, insan üzerinde deney suçu, organ ve doku ticareti, reşit olmayana cinsel istismar, çocukların cinsel istismarı suçu, devlet topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymaya veya devletin bağımsızlığını zayıflatmaya veya birliğini bozmaya veya devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaya yönelik fiiller, cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs, TCK'nın 76'ncı maddesinde düzenlenen (Kasten öldürme, kasten yaralama, işkence, eziyet veya köleleştirme, kişi hürriyetinden yoksun kılma, bilimsel deneylere tabi kılma, zorla hamile bırakma, zorla fuhşa sevk etme) suçların tamamı her türlü eziyet, işkence, Atatürk aleyhine işlenen suçlar ve Orman Kanunu'na aykırı suçlar."

Taslak metinde sayılan bu suçlar dışındaki suçlar infaz düzenlemesi kapsamına alınacak. İnfaz düzenlemesi, soruşturma ve kovuşturma aşamasındaki dosyaları kapsamayacak. Soruşturma ve kovuşturma aşamasında tutuklu yargılananların tutukluluk hali devam edecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.