29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Okullar Tatil mi? 29 Ekim Resmi Tatil mi?

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Okullar Tatil mi? 29 Ekim Resmi Tatil mi?

29 Ekim 1923 Tarihinde Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliği ile Cumhuriyet ilan edildi ve ülkenin yönetimi milli iradeye geçti. Türk millet için büyük önem arz eden 29 Ekim günü her yıl "Cumhuriyet Bayramı" olarak kutlanmaktadır. Bu yıl Cumhuriyetimizin 95.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda Okullar Tatil mi? 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ile alakalı 2429 sayılı Ulusal Bayram ve Genel Tatiller hakkındaki Kanunda ilk madde olarak yer alan, "29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilan edilmesi ile 29 Ekim günü Ulusal Bayram olarak geçmektedir. Türkiye'nin içinde ve dışında tören gerçekleştirilir." diye madde geçmektedir.

Cumhuriyet Bayramı 28 Ekim günü saat 13.00’da başlar, 29 Ekim tarihide dâhil devam eder. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle okullar tatil edilerek ders işlenmez. Tatil olmasının sebebi ise okul alanında çeşitli etkinlik ve tören yapılarak bu bayramın kutlanması bilincine önem verilmiştir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, bu yıl pazartesi günü olarak takvimde yer alıyor. İdari kurumlar ve özel şirketlerinde tatil günü olarak geçen 29 Ekim, hafta sonu istirahati ile üç gün tatil yapılmış olacak.

29 EKİM HANGİ GÜNE DENK GELİYOR

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, 2018 pazartesi günene denk gelmektedir. Bu sebeble çalışanlar ve öğrenciler hafta sonu ile beraber 3 gün izin yapma imkanı da oldu.

Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919'da Osmanlı tarafından ülkede düzen sağlaması için gemi ile Samsun'a gitmiştir. Türkiye’nin genelinde birçok kongre ve toplantılar düzenleyerek "Tek bir egemenlik var, o da milli egemenliktir. Milletin egemenliğini, milletin azmi ve kararlılığı kurtaracak." diyerekülkenin ulus temsilcilerini 23 Nisan tarihindeTBMM’de toplamıştır.

Kurtuluş Savaşı zaferi ile TBMM 1 Kasım 1922'de saltanatı ortadan kaldırmıştır. Padişah Vahdettin, vatan haini olarak ilan edildi ve yurdu terk etti. 24 Temmuz 1923 günü İsviçre’de TBMM temsilcileri ile İngiltere, İtalya, Romanya, Portekiz, Fransa, Japonya, Romanya, Bulgaristan, Yugoslavya ve Belçika temsilcileri Lozan Barış Antlaşması'nı imzalayarak,yeni bir devletin temelleri atılmış oldu. Ancak devletin yönetim sistemi belirsiz kalmıştır. İkinci dönem de TBMM ilk toplantısını yaparak 13 Ekim 1923'de Ankara’yı başkent ilan etmiştir. Daha sonra Mustafa Kemal Atatürk, egemenlikmillete dayalı bir sistem olarak cumhuriyet yönetim sistemini hayata geçirmek için hazırlık yapmıştır.Ulu önder, 28 Ekim tarihindeyakın arkadaşları ile yemek programında "Efendiler, yarın cumhuriyeti ilan edeceğiz," diyeceği belirtilmiştir.

Ulu Önder Atatürk, hazırlanan sistem ile "Cumhuriyet" yönetimini TBMM’ye sunmuştur. Meclis sistemi kabul ederek Türkiye’nin yeni yönetim sistemi Cumhuriyet olmuştur. Ülkenin isminde de değişiklik yapılarak “Türkiye Cumhuriyeti Devleti”olmuştur. Ulu Önder,Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı olarak kayıtlara geçmiştir. Cumhuriyet sisteminde, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” İlkesi ile yönetim devam etmiştir.

Cumhuriyetin 95. Yılı

29 Ekim 2018’de Cumhuriyetimizin 95. Yıl dönümü kutlanacak. Cumhuriyet Bayramı sadece Türkiye’de değil, diğer Türk Devletleri’nde de kutlanıyor. Bunun için 29 Ekim günü hem ülkemizde hem de Kuzey Kıbrıs’ta coşkuylakutlanan milli bayramlarımızdan birisidir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim 1923'te Türkiye Büyük Millet Meclisi yaptığı değişiklik ile devletin yönetim şeklinin cumhuriyet olduğu ilan edilmiştir. Cumhuriyetin ilan edilmesi ile 101 pare top atışı yapılmıştır. 1924 yılında ise cumhuriyetin ilk ilan edilişine yönelik kutlamalar yapılmıştır. 2 Şubat 1925 tarihinde Dışişleri Bakanlığı tarafından düzenlenen kanun ile 29 Ekim'in bayram olması teklif edilmiştir. Bu teklif Meclis Anayasa Komisyonu tarafından incelenip, 18 Nisan tarihinde karara bağlanmıştır. 19 Nisan'da TBMM tarafından teklif kabul edilmiştir. 628 sayılı kanun ile 29 Ekim1925 tarihinden itibaren ülke içinde ve dış temsilcilik bölgelerinde milli bayram olarak kutlanmaya başlanmıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.