2018 Vergi Programı Belli Oldu: Motorlu Taşıtlar Vergisine Yüzde 40 Zam

2018 Vergi Programı Belli Oldu: Motorlu Taşıtlar Vergisine Yüzde 40 Zam

Hükümet tarafından 2018 vergi dilimleri açıklandı. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek tarafından 2020 yılı sonuna kadar işsizlik ve enflasyon hedeflerinin ne olduğu açıklandı.

İşsizliği %9,6, enflasyonun ise %5’olarak hedeflediklerini açıklayan Şimşek, cari açığın ise milli gelire oranla %3,9’a gerileyeceğini tahmin ettiklerini söyledi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal ise gelir getirici önlemler adı altında binek otomobillerden alınan vergiye %40 oranında zam yapılacağını duyurdu.

Hükümetin orta vadeli programı Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın katılımlarıyla kamuoyuna duyuruldu.

Bu yıl için yaklaşık %5,5’lik bir büyüme yakalanabileceğine değinen Şimşek, dengeli bir şekilde büyümenin devam edeceğini vurguladı.

Şimşek’ten sonra söz alan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Motorlu Taşıtlar Vergisi’ne %40 oranında zam yapılacağını duyurdu.

Aynı zamanda şans oyunlarına uygulanan yeni vergi rakamlarını da açıklayan Ağbal, 2017 vergi dilimleri arasında Gelir vergisinin üçüncü dilimindeki gelirler için uygulanan %27’lik rakamın %30’a çıkarıldığını beyan etti.

Yeni vergi dilimleri hakkında açıklama yapan Ağbal, torba yasanın meclise geleceğini duyurdu. Gelir vergisi dilimleri için 2017 yılında zamlanacak olan uygulama motorlu taşıtlar vergisi için 2018 yılında gerçekleştirilecek.

Kurumlar vergisinin de %20’den 22’ye çıkarıldığını açıklayan Maliye Bakanı, maaş vergi dilimleri için gelir vergisi zamlarının 2018’de devreye gireceğini, ancak diğer gelir vergisi uygulamalarında 2017’nin üçüncü döneminde zam yapılacağını bildirdi.

Makaron denilen sigara kağıtlarına da ÖTV uygulanmaya başlayacağını söyleyen Maliye Bakanı Ağbal, otomobilde vergi dilimlerinin fiyatlara göre belirleneceğini ifade etti.  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.