2017 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

2017 YGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

YGS, lise öğrencilerinin üniversiteye geçmek için girmesi gereken önemli sınavlardan ilkidir. Yükseköğrenime Geçiş Sınavı’nın yani YGS sonuçlarının açıklanacağı tarihin 28 Mart 2017 olduğu geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından açıklanmıştı.

YGS, lise öğrencilerinin üniversiteye geçmek için girmesi gereken önemli sınavlardan ilkidir. Yükseköğrenime Geçiş Sınavı’nın yani YGS sonuçlarının açıklanacağı tarihin 28 Mart 2017 olduğu geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından açıklanmıştı. Ygs sınav sonuçlarının açıklanacağı saat ise kurum tarafından belirtilmemişti. Merakla bekleyen öğrencilere ve öğrenci yakınlarına bu sevindirici haber verildikten sonra öğrenciler ve yakınları merakla sonuçların açıklanmasını bekledi. ÖSYM sınav takvimini erkenden açıklamıştı ve sonuçların açıklanma tarihini ilk defa paylaşmıştı. Sonunda beklenen oldu ve YGS sonuçları açıklandı.

İsmet Yılmaz (Milli Eğitim Bakanı) 15 dakika önceden gelinmesi gerektiğini belirten kural nedeniyle sınava giremeyenlerin akıbeti konusunda Kamu Denetçiliği Kurumu raporunun beklendiğini söylemişti. Geçtiğimiz günlerde ise kamu baş denetçisi Şeref Malkoç anayasamızın 42. Maddesine yani kimsenin eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamayacağı ile ilgili maddeye dikkat çekmişti.

Ayrıca şu hususları bilmekte fayda var: LYS sınavlarına girebilmek için YGS’ den en az 180 puan almış olmak gerekiyor. Eğer 180 puan ve üzerinde bir puan alamadıysanız LYS sınavlarına girme hakkınız bulunmuyor. LYS başvuruları ise 4 Nisan 2017 tarihinde başlıyor ve sınav ücretleri 40 tl olarak belirlendi. Ancak dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de şu: sınavdan 15 dakika önce sınav binasında bulunuyor olma uygulaması LYS sınavları için de geçerlidir. Bu yüzden trafik gibi çeşitli faktörleri hesaba katarak sınav yerinde olmaya dikkat ediniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.