2017 Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Ramazan Bayramı ne zaman?

2017 Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Ramazan Bayramı ne zaman?

Hepimizin heyecanla beklediği Ramazan-ı Şerif'e kısa bir süre kaldı. Ramazan ayına yavaş yavaş yaklaşıyoruz. Bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesini de içinde bulunduran ramazan ayı müslümanlar için oldukça önemli. Ramazan ayının İslamiyet de büyük bir

Hepimizin heyecanla beklediği Ramazan-ı Şerif'e kısa bir süre kaldı. Ramazan ayına yavaş yavaş yaklaşıyoruz. Bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesini de içinde bulunduran ramazan ayı müslümanlar için oldukça önemli. Ramazan ayının İslamiyet de büyük bir önemi ve diğer aylara göre seçkin bir farkı vardır.

Çünkü Kur'an-ı Kerim bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Kur'an-ı Kerim'de bin aydan daha hayırlı olduğu söylenen 'kadir gecesi' bu ay içinde kutlanır. En önemlisi İslam'ın beş şartından biri olan oruç da bu ayda tutulur. Bu nedenle Ramazan ayı, Müslümanlar için önemli bir aydır ve aynı zamanda 'on bir ayın sultanı' denir.

Ramazan ayı ne zaman başlıyor? Ne zaman son buluyor? Sorusu son zamanların oldukça merak edilen bir sorusu olarak karşımıza çıkıyor. Öncelikle bunu cevaplayalım; Ramazan ayı diyanet işleri takvimine göre bilgi vericek olursak 27 Mayıs 2017 saat 03:16’da başlayıp, iftar 20:37’de ilk oruç sona eriyor. Peki 2017 ilk oruç ne zaman başlıyor? Bunun cevabı ise şöyle; 27 Mayıs Cumartesi günü başlıyor.

Dini Hayatımızda çok ayrı bir yeri olan, rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı, yardımlaşma ve sevabın arttığı, sevginin, saygının, sabrın ve kardeşliğin daha da güçlendiği, birlik ve beraberliğin fazlaca arttığı, Ramazan ayı mübarek bir aydır. İnsanları mutsuzluktan mutluluğa erdiren Kur'an-ı Kerim, bu ayda indirilmeye başlanmıştır. Bizler tarafından Bin aydan daha hayırlı bir gece olarak bilinen Kadir Gecesi bu ayda yer almakta ve oruç bu ayda tutulmaya başlanmaktadır.

Peki insanların merak ettiği bir diğer soruysa bayram ne zaman? sorusu... 2017 ramazan bayramı ne zaman başlıyor? Ramazan bayramı tutulan orucun ardından gelen 3 gün boyunca kutlanan önemli bir dini bayramdır. Hicri takvime göre onuncu ay olan Şevval ayının ilk üç gününde kutlanır. Bayramdan bir önceki gün,arifedir. Hicri takvim ay takvimi olduğundan miladi takvimden 11 12 gün kısadır. Bu yüzden ramazan bayramı her sene 11-12 gün daha erken kutlanır.Bu sene ramazan bayramı 25 Haziran 2017 Pazar günü başlıyor, 27 Haziran 2017 Salı günü sona eriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.