2017 Berat Kandili ne zaman hangi günlere denk geliyor

2017 Berat Kandili ne zaman hangi günlere denk geliyor

Allahın büyük rahmet sağladığı,kullarına bağışlanma kapılarını ardına kadar açtığı,bizlerden dua istediği,günahlarını affettiği,yapılan ibadetleri normal zamana göre kat ve kat müfakatlandırdığı zaman anlamına gelen Berat kandili hangi gün ne zaman?

Allahın büyük rahmet sağladığı,kullarına bağışlanma kapılarını ardına kadar açtığı,bizlerden dua istediği,günahlarını affettiği,yapılan ibadetleri normal zamana göre kat ve kat müfakatlandırdığı zaman anlamına gelen Berat kandili hangi gün ne zaman? Gelin öncelikle birlikte buna göz atalım.

İşte kandil ne zaman? sorusunun cevabı; 3 aylarda olduğumuz bu mübarek zamanlarda kuranı kerimin indirildiği geceyi ifade eden berat kandili 2017 bu yıl 10 Mayıs Çarşamba akşamını 11 Mayıs Perşembe gününe bağlayan geceye denk geliyor.

Berat ne anlama geliyor?

Berat kelimesi; el-berae kelimesini türkçe karşılığıdır. Temizlenmek, temiz ve suçsuz olmak anlamına gelir. Kişinin yükümlülüklerinden kurtulması, üstünde herhangi bir yükümlülük kalmaması anlamına da gelir. Bizlerin bu gecede üstümüzdeki yükümlülüklerden kurtulmamız ve bolca dua edip bu önemli gecede ibadette bulunmamız için bu güne berat gecesi denmiştir. Ayrıca bazı alimlerin kıblenin Mescid-i Aksa'dan Kabe'ye çevrilmesinin bu gecede gerçekleştiğini kabul etmeleri Berat gecesine önem kazandırmıştır.

2017 Berat kandilinin anlam ve önemi nedir?

Öncelikle bizler biliyoruz ki Berat kandili Şaban ayının 15.gecesidir.Ve Kuran'ı Kerim o gece indirilmiştir. Kuran'ı Kerim de şöyle bir ayet bulunmaktadır: (Apaçık olan Kitab'a andolsun ki, biz onu [Kur'anı] mübarek bir gecede indirdik. Elbette biz insanları uyarmaktayız.) [Duhan 2,3]

Her sene berat gecesinde bizler hakkında amellerimiz, ölümümüz, iyiliklerimiz, kötülüklerimiz kısacası herşeyimiz kader kitaplarımıza yazılır. Peygamber efendimizde bizlerden istendiği gibi Berat gecesinde çok dua ve çok ibadet etmiştir. Tefsirlerde bu önemli gece ile ilgili şöyle kanıtlar yer almaktadır: Borç ödendiği zaman nasıl ödendiğine dair bir kağıt veriliyorsa Allah da emirlerine uymuş olan kullarına o gece berat yazar. Berat gecesinin 4 tane önemli adı bulunmaktadır; Berae gecesi, Rahmet gecesi, Sakk gecesi, Mübarek gece...

Ayrıca bilmenizi isteriz ki bir rivayete göre Resulallah Şaban'ın 13. gecesi ümmeti için şefaat etti ve üçte biri verildi. On dördün de niyaz etti üçte ikisi verildi. On beşinci gecesi ise niyaz ettiğinin hepsi verildi. Bir diğer rivayete göre de zemzem suyu bu gecede kudretlenmiş, çoğalmış ve coşmaya başlamıştır. Bu da bizlere manaları kuvvetlendiren bir simge olarak ortaya konulduğunu göstermektedir.

Yine peygamber efendimiz bu gecenin affediliciği hakkında bizlere şu hadis-i şerifiyle yol göstermiştir:“İstiğfar eden yok mu, affedeyim ve bağışlayayım. “Rızık isteyen yok mu, hemen rızık vereyim.“Başına bir musibet gelen yok mu, hemen sağlık ve afiyet vereyim.“Böylece tan yerinin ağarmasına kadar bu şekilde devam eder.” Bizlerde bu önemli gecede dualar edip berat kandilinin hepimize hayırlar getirmesi için niyaz edelim.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.