2017 ALES Sınav Sonuçları

2017 ALES Sınav Sonuçları

2017 Yılında düzenlenen güz dönemi ALES sınavı sonuçları açıklandı! Öğrenciler bu yılki sınavda oldukça zorlandıklarını dile getirmişlerdir. Sıvan süresi her yıl olduğu gibi bu yıla öğrencilere yetmemiş ve çoğu soruyu görmemişlerdir.

2017 Yılında düzenlenen güz dönemi ALES sınavı sonuçları açıklandı! Öğrenciler bu yılki sınavda oldukça zorlandıklarını dile getirmişlerdir. Sıvan süresi her yıl olduğu gibi bu yıla öğrencilere yetmemiş ve çoğu soruyu görmemişlerdir.

ÖSYM ‘nin yaptığı açıklama ile herkesin merakla beklediği sonuçlar sonunda açıklandı. 21 Aralık Perşembe günü açıklanan sonuçlar kimi öğrencinin yüzünü güldürürken kimini de üzdü.

Yüksek Lisans programına katılabilmek için öğrencilerin belirli bir puan alması gereken bu sınavda bu yıl sorular oldukça kolay ve aynı standarttaydı.

2017 ALES sınav sonuçları öğrencileri çok bekletmeden açıklandığından dolayı, programlara giriş süreleri de öne çekilmiştir ve üniversitelerin alımları en kısa sürede başlatılacaktır.

Yüksek Lisans İçin ALES

Açıklanan ALES sınav sonuçları için kişilerin yapması gereken çok kolaydır. Başvurularınız gerçekleştirdiğiniz ÖSYM sitesi üzerinden T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaparak, başvurularım bölümünden girdiğiniz sınavların sonuçlarını görebilirsiniz.

Ya da sonuc.osym.gov.tr sitesi üzerinden de direk giriş yaparak sınav sonuçlarınızı görmeniz mümkündür. Yoğunluk nedeni ile siteye giriş yaparken zorlanabilirsiniz. ALES sorularının geçtiğimiz yıllara göre daha kolay olmasından dolayı öğrencilerin göstermiş oldukları başarının da arttığı belirlenmiştir.

Özellikle 2015 yılına göre daha fazla bir artış olduğu gözlenmiştir. 2017 ALES sınav sonuçları grafiğinde en az 2 yanlışı olan adayların sayısının 20 bini geçtiği belirtilmiştir. Fakat bu sonuçlarda FETO ‘nun bazı adaylara soruları dağıttığı şüphesi bulunmaktadır. Bu yüzden açıklamalara göre sınavın ikinci kez tekrarlanma ihtimalinin olduğu duyurulmuştur.

İkinci Kez ALES Yapılacak Mı?

Her yıl olduğu gibi bu yılda sınav sorularında ve sonuçlarında hataların olduğu, soru sızdırmalarının yaşandığı açıklanmıştır.

Bu durumda öğrencilerin mağdur olmamaları için tekrar bir sınav yapılacağı uzmanlar tarafından açıklansa da bu sınavın henüz kesin olarak yapılıp yapılmayacağı konusunda ÖSYM ‘nin yaptığı bir açıklama yoktur.

Böyle bir sonuç karşısında şaşkına düşen öğrencilerin tepkileri de yüksek oldu. Çoğu öğrenci beklediği puanın altında bir rakam ile karşılaşınca şaşkına döndü. ALES’den öğrencilerin en az 55 puan almaları ile üniversitelerin yükseköğretim programlarına katılabilmeleri mümkündür.

Bu puan üniversitelere göre de değişiklik göstermektedir. Kimi üniversite öğrencilerden taban puanı olarak 70 almalarını beklemektedir. Genellikle akademik kadrolara atanmak isteyen kişilerin 70 taban puanı almaları gerekmektedir.

Bunun için başvuruda bulunacağınız üniversiteler hakkında yeterli bilgi toplamanız gerekecektir. Ayrıca YDS puanı isteyen üniversitelerde bulunmaktadır. Yüksek Lisans programları için mutlaka iyi bir puan ve sınav araştırması gerçekleştirilmelisiniz.

Üniversitelerinde bu program için ayrıca özel sınavları olmaktadır. Bu sınavlarda başarısız olan kişiler eleneceklerdir. Geçtiğimiz yıllara göre bu sınavda daha büyük bir başarı elde eden öğrenci sayısı oldukça yüksektir. Hatta bu sayı ikiye katlanmıştır. ALES sınavının iki yıl geçerliliği olması ile de adayların şansları artmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.