Toryum nükleer enerjisi İle Türkiye bin yıl enerjisini karşılayabilir

Toryum nükleer enerjisi İle Türkiye bin yıl enerjisini karşılayabilir

Yapılan araştırmalar sonucunda nükleer enerji olarak kullanımı olan toryum, askeri amaçlı kullanımlara kapalıdır açıklaması yapıldı.

Bu şekilde daha güvenli bir nükleer enerji alternatifi olarak görülen toryum konusunda Türkiye dünyanın en büyük ikinci rezervi durumunda oluşu ile dikkatleri çekmekte.

Nu nükleer enerji potansiyeli ülkemiz için oldukça önemli. Toryum ile enerji üretimi yapılırsa Türkiye’nin bin yıllık elektrik enerjisini karşılayacak.

TOBB ekonomi ve teknoloji üniversitesinde öğretim üyesi olan Sultansoy yaptığı açıklamada şuan bilimsel verilere göre Türkiye toryum rezervlerinde ikinci sırada yer almaktadır demiştir.

Aslında Dünya çapında birinci sırada yer almaktayız fakat şuan Eskişehir’deki rezervlerin kapasitesi tam olarak bilinmiyor. 

Eskişehir’deki Rezervler Bin Yıl Boyunca Türkiye’nin Elektrik İhtiyacını Karşılayacak

Eskişehir’deki rezervlerin tam olarak kapasitesi şuan bilinmiyor. Bekleneninde üstünde bir rezerv olacağı düşünülmekte. Bu enerji ile Türkiye’deki bin yıllık elektrik enerjisi karşılanabilecek.

Bu kadar büyük rezervlere sahipken nükleer enerji üretiminde toryumun kullanılması ülkemiz adına oldukça faydalı olacaktır. Toryumun en büyük avantajı dünya çapında pek çok farklı yerde mevcut olmasıdır.

Özellikle uranyuma göre üç kat daha fazla toryum dünya da bulunmaktadır. Bu yönde de nükleer enerji kullanımı için kaçınılmazdır. Nükleer enerji üretiminde alternatif olarak halen toryum düşünülmektedir.

Hindistan’dan sonra ülkemiz ikinci büyük rezerve sahip olması ile oldukça konuşulmakta. Özellikle Eskişehir’deki rezervlerin çok yüksek olması birinci sırada yer almamızı bile sağlayacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.