TİM Meclis Başkanı Asgari Ücretin 2 Bin 100 TL Makul Dedi

TİM Meclis Başkanı Asgari Ücretin 2 Bin 100 TL Makul Dedi

Asgari ücret görüşmeleri hala yapılırken ihracatçılarda fikirlerini bildirdi. İhracatçı asgari ücret zammının kurdaki dalgalanma seviyesine göre yapılı diyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle “Kurdaki dalgalanma suni ama bunun başl

Gülle, Türkiye’nin transit ticaret gibi bir ihracat kaleminin kaydını dahi tutmadığını belirterek, şu kıyaslaması yaptı: Ticaretin öncelikli olarak kayıt yapılması ve ihracat yapılması gerek. Şimdiki kayıtlara göre 43,5 milyar dolarlık hizmet ihracatı, 10 milyar dolar da transit ticaret ihracatı yapılıyor. Gemilerle getirilen yük Türkiye’de paketleniyor. Burada bir ticaret var, yüzde 1 de alınsa bu rakam kâr. 

Ayrıca Gülle, Türkiye’de öğretim gören yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’nin fahri elçileri gibi bulunduğunu beyan etti. Atatürk Havalimanı’ndaki kapalı alanların fuar merkezi olarak kullanılmasıyla alakalı da konuşan Gülle “İstanbul yapılandan çok daha büyük fuar merkezini hak ediyor” dedi.

BANKALAR ZORLAŞTIRIYOR

İhracatçı teminat mektubuyla alakalı sorun yaşıyor. Bankaların teminat mektubu konusunda arzuladıkları yere gelmediğini söyleyen ihracatçılar, bankalardaki yüksek oranın sürdürüldüğünü bildirdi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle gazatecilerle buluşarak 2018 yılını değerlendirdi. Basın toplantısında, TL ile ticarete öncelik sağlamaya çalıştıklarını, kurun hareketliliğinin yükseldiği dönemlerde TL ile ihracat yapmanın önemini beyan eden Gülle “158 ülkede ihracatımızın yaklaşık yüzde 10’unu TL karşılığında yaptık” dedi.

Gülle, o zamanlarda ihracatçıların finansal sorunlarını çözmek için yaptıkları işlerden bahsederek, ihracatçının minimun zararla sorunları sorununun çözülmesi yönünde bankalarla toplandıklarını anlattı. Gerek kur, gerek faiz, gerekse enflasyonun düzelmesiyle finansal sorunların giderilmesi yönünde kısmen rahatlama yaşadıklarını söyleyen Gülle, fakat teminat mektuplarında arzuladıkları düzeye gelemediklerini, teminat mektuplarındaki yüksek oranın hâlâ sürdürüldügünden bahsetti.

Gülle, teminat mektuplarındaki sorunlarının bankalardan mı yoksa BDDK mevzuatından mı oluştuğuna dair soruya yanıt, şu sözleri söyledi: BDDK mevzuatından olduğunu düşünmüyorum. O günkü görüştüğümüzde bankaların sendikasyonlarını yenileme zamanıydı. Tabii olarak arka arkaya bankalarla alakalı bir not düşürme yapılmıştı. Dogal olarak da bankalar kendileri tarafından bakıyordu.

Her bankanın düşüncesi farklıydı. Bugün de baktığınızda 2’den 4’e, 5’e hatta 6’yı bile arzulayan bankalar olduğu kulağımıza gelmişti. Fakat daha sonra bunun aşağı geldiğini biliyoruz.  Şuanda bile yüzde 1’in üstünde. Evvelden biz bunu 1000'de 25’ler, 30’lar düzeyinde alıyorduk. Şimdiki teminat mektubunu yüzde 1’le de alan var fakat bu fazla düşük. 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.