Taşeronların Kadroya Geçişi ile KİK Etkilenecek

Taşeronların Kadroya Geçişi ile KİK Etkilenecek

Taşeronların kadroya geçme haberleri ile Kamu İhale Kurulunun bu durumdan etkileneceği açıklandı.

Taşeronların kadroya geçme haberleri ile Kamu İhale Kurulunun bu durumdan etkileneceği açıklandı. Kamu ihale kurlunun en çok baktığı ihaleler, yemek, güvenlik temizlik gibi hizmet alanlarıydı. Yani bu ihaleler kurulun iş kısmının yüzde 50 sini oluşturuyordu.

Taşeronların kadroya geçişi ile KİK bu durumdan oldukça etkilenecek. Yeni dönemde ihalelerin yapılmayacak oluşu, ihaleler kurulunu büyük çapta etkileyecek. 2002 yılında yürürlüğe giren bu ihaleler kurulunun artık ihale inceleme kapsamı oldukça düşecek.

KİK İş Kapsamı Daraltıldı

Taşeron firmaların kadroya alınması ile birlikte artık ihaleler kuruluna çok fazla iş kalmayacak. Sadece kendisine gelen şikâyetler kapsamında ihale alabilecek olan kurulun itiraz süresi daraltıldı.

İhalelere olan itiraz süresi kısaltılarak, ihalelere itiraz edilebilmesi için ücret ödenmesi gerektiği de açıklandı. İstisna dışında yapılabilecek olan ihalelerin kapsamı da oldukça genişletildi. Artık kamu ihale yasasındaki istisna maddesi 20 fıkradan oluşmakta.

696 sayılı kanuna göre taşeronların artık kadroya geçmesi ile birlikte ihalelerle ilgili karar verecek olan KİK’in artık yetkisi daraltıldı. Sadece kendisine gelen şikâyetler doğrultusunda ihale alabilecek olan KİK, istisnalar dışında ihalelerde görev yapmayacak.

KİK ‘in iş kapsamanın %50 lik kısmını oluşturan taş örenlerin artık kadrolu oluşu bu iş kapsamını büyük ölçüde daralttı. Artık kadrolu taş örenlerin ihaleleri olmayacak ve sadece istisna ihaleler ile KİK ilgilenecek, bu istisna ihale kapsamı da genişletilmiştir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.