Taşeron İşçinin Yüzünü Güldürecek Zam Haber Geldi! 2021 Taşeron İşçi Maaşı Zammı Ne Kadar Olacak?

Taşeron İşçinin Yüzünü Güldürecek Zam Haber Geldi! 2021 Taşeron İşçi Maaşı Zammı Ne Kadar Olacak?

Taşeron işçiler hem sosyal hem de mali hakları açısından hangi esnekliğin sağlanacağını ve maaşlarındaki artışın ne kadar olacağını araştırıyorlar. 1 milyona yakın taşeron işçi Türk- İş itirazlarına rağmen asgari ücretlilerin zammıyla maaşlarını alabilmelerini sağlayamadı. İşte konuya ilişkin detaylar…

Haberzamani.net haberine göre toplu sözleşme zamlarını alamayacağı için taşeron işçiler yıllar boyunca asgari ücretli olarak çalışmak zorunda kalacaklar. Asgari ücret zammı toplu sözleşme zammından daha yüksek olacağı için toplu sözleşme yapmak da anlamsız olacak. İşte taşeron işçinin maaş zammı ile ilgili merak edilen son dakika haberleri…

Taşeron işçilerin asgari ücret maaş zammı ile ilgili flaş gelişme ortaya çıktı. 2021 yılı için yapılacak maaş zammı ile ilgili detaylar gelmeye başladı. İşçiler ile işveren arasındaki sendikalar uyuşmazlıkları sözleşme halinde Yüksek Hakem Kurulu milyonlarca asgari ücretli vatandaşa ve kadroya geçen taşeron işçiye toplu sözleşme zammı sağlayacak.

Zamlarla ilgili kritik bir karar alındı ve Yüksek Hakem Kurulu’nun oy çokluğu ile ilke kararına göre kurul tarafından sonuçlandırılmış olduğu toplu sözleşmelerde aralık ayının sonunda zam verilecek. Dolayısıyla sendikalar asgari ücret zammını 31 Aralık'tan önce kurumun belirlediği % 4 ile % 5 oranındaki toplu sözleşme zammıyla alabilecekler. Ardından 1 Ocak 2021 de asgari ücret zammı uygulanacak. Bu durumda sendikalardan sesler yükselse de konu ile ilgili karar verildi.

Yüksek Hakem Kurulu Kararını Bildirdi

Yüksek Hakem Kurulu asgari ücretli işçiler için hayal kırıklığı yaratan kritik bir karar aldı. 21 Temmuz 2020 tarihinde bu kararı bildirdi. Yüksek Hakem Kurulu kararı ülke ve prensiplerini değerlendirilmesi gündemi ile yapılan toplantıda alınan kararlar arasındaydı. Bugüne kadar ki uygulamalardan asgari ücretli maaşına ücret uygulanıyor. Sendikasız işçiler asgari ücretle yetinirken diğer taraftan asgari ücretin yüzde dört artı 4+4, 5+5 gibi zamlarla toplu sözleşme zammı alıp gelirlerini yükseltebildikleri biliniyor.

Taşeron İşçilere 2020 Yılında Tayin Hakkı Verilecek Mi?

Kamuoyu olarak çalışan işçilerin tayin hakkı konusunda bazı çözüm yolları oluşturulmaya başlandı ve çözüm önerileri sayesinde pek çok vatandaş bu haktan yararlanıp yararlanamayacağını merak ediyor.

  • Belediyede çalışan taşeron işçiler koşulsuz olarak tayin hakkı talebinde bulunuyor. Özellikle eşi kamuda çalışan taşeron işçilerin tayin hakkı elde etmesi aile birliği açısından büyük bir önem taşıyor.
  • Yalnızca kurum içi veya il içi tayin hakkının değil il dışı tayin hakkının da talep edildiği düşünülüyor. Ancak tüm çözüm yollarına ilişkin henüz resmi bir bildiri oluşmaması ve bu önerilerin yalnızca değerlendirme aşamasında kaldığını gösteriyor.

2020 toplu iş sözleşmesi kapsamında ele alınacak konular arasında pek çok konu yer alıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Türk-İş sendikası tarafından yapılacak toplu sözleşmede kesin karara varılacak. Bu toplantının yaz aylarında yapılması beklenirken resmi gazetede yer alan karar ile Ekim ayının sonuna ertelenmesine karar verildi.

Aile ve Çalışma Bakanlığı'ndan Resmi Açıklama Yapıldı Mı?

Asgari ücretli çalışanın ve taşeron işçinin çok sayıda alanda sahip olmak istedikleri ancak olamadıkları haklar ele alınacak. Konuşulacak konuların başında maaş zammı yer alıyor. Çok uzun süredir maaşlarına yılda bir maaş zammı alabilen taşeron işçiler Haziran ayında da iyileştirme yapılacağını düşünüyorlar.

Görüşmelerde konuşulacağı düşünülen diğer konu da bayram ikramiyeleri ile eğitim ödemeleri gibi desteklerin artırılması konusu olacak. Konu başlıklarının dışında en önemli düzenleme başlıklarından biri de tayin hakkı oluyor. Halen remi bir açıklama ve çalışma yapıldığı belirtilmedi.

İşçilerin en azından belli bir süre kapsamında da olsa tayin hakkı konusunda düzenleme yapılması talep ediliyor. Kamu Kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan taşeron işçiler 4D sınıfında çalışıyorlar ve bu personellerin tayin hakkı yok. Özellikle KHK ile kadroya alınmış olan ve daha sonra da Çalışma Bakanlığı tarafından sosyal hakları konuları açıklanan taşeron işçiler için bu konuda bir düzenleme yapılması talebi bulunmaktadır. Çok sayıda taşeron işçi çalışmakta oldukları kurumdan dolayı başka kurumlara, ilçelere ve şehirlere tayin edilmek istiyorlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.