Stop Loss Nedir? Ekonomide Stop Loss Emri Neden Uygulanır

Stop Loss Nedir? Ekonomide Stop Loss Emri Neden Uygulanır

26 Ağustos gecesi Dolar ve Euro’nun yarım saatlik süreçte yükselişe geçip sonrasında tekrardan normal değerine dönemesinin ardından ülkece stop – loss işlemi konuşulmaya başlandı. İşte stop – loss işlemi ile ilgili detaylar..

Stop – Loss order Türkçe’ye zarar durdurma emri olarak geçmiştir. Halk arasında zarar dövizin anlık değer kazanması durumunda ülkenin kendi zararını kapatması durumuna denilmektedir. Zarar durdurma emirleri değeri belirlenmiş bir menkul kıymetin değerinin o seviyelere gelmesine denilmektedir. Genel olarak uzun dönemlerde değerlendirmeye alınır. Uzun dönemler üzerine yatırım yapan yatırımcılar ellerinde bulunan dövizi tutarlar.

Fiyat belirli bir düzeye düştükten sonra elde bulunan döviz satılarak stop loss uygulaması devreye girerek ortaya çıkan zarar minimuma indirilecektir. Aynı şekilde stop loss uygulaması kısa dönem içinde kullanılmaktadır. Kısa dönemler üzerine yatırımlarını yapan yatırımcıların bekledikleri seviyelerde düşüşler olduğu durumlarda yatırımcı borsada kazanacaktır. Ancak yükseldiği durumlarda ortaya zarar çıkacağı için stop loss emri vererek  ortaya çıkacak zararları engelleyebiliyor.

Stop Loss İşlemi Yatırımcıların Haklarını Korur mu?

Stop loss işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli konu bu emir her zaman yatırımcıları koruma altına almamaktadır. Emri hangi düzeyde verdiyseniz o düzeyde gerçekleşme olmayabiliyor. Eğer sert fiyat hareketlenmeleri ortaya çıkarsa emir devre dışı kalarak yatırımcılar zarara uğrayabiliyor. 2015 yılında İsviçre Frankı’nın forex aracılığı ile kaldıraç işlemleri yapan birçok yatırımcı varını yoğunu kaybetme noktasına gelmiş ve bazı yatırımcılar her şeyini kaybetmiştir.

Stop loss denildiğinde emrin nereye verileceği konusunda kafanızda sorunlar olabilir. Bu soruyu konuyla ilgili olan birine sorduklarında aldıkları cevap tamamen size kalmış bir konu, risk durumunuza göre kendinizi ayarlayın gibi cevaplar alınmıştır. Stop loss işleminde yatırımcının kendini koruma altına almasında şuan geçerliliğini hala devam ettiren tek formül ATR yani Average True Range değerine bakarak düzey belirleme işlemidir. Bu işlem sayesinde hangi periyotta yatırım yapılıyorsa o periyota ait ATR’yi hesaplamanız gerekebilir. 

Stop Loss Türleri

Stop Loss sabit bir seviyede olma gibi bir zorunlulukta bulunmuyor. Risk yönetimi konusunda etkili bir yöntem arıyorsanız iz sürme yöntemini deneyebilirsiniz. Önceden belirli olmayan bir nokta olmamasına rağmen mevcut fiyata olan uzaklığı göstererek yatırımcıyı az da olsa garantiye alabiliyor. Yatırımcılara örnek olarak, uzun dönem yatırımlar içerisinde 50 pips’lik bir iz süren stop loss uygulanıyorsa, fiyat 4.0150 durumundayken anlık olarak 4,0100’e düşüyorsa stop loss uygulanacak ve arada bulunan zarar kapatılacaktır. Ancak ortada olan fiyat 4,0150 seviyelerinden 4,040 seviyelerine çıkarsa 4,0350 seviyelerinde stop loss devreye girecek ve aradaki zarar kolay kolay kapanmayacaktır. Eğer sabit bir stop loss uygulaması kullanılıyorsa fiyatın 4,01’e kadar düşmesini bekleyecek ve arada olacak zararlardan kaçınma imkanınız olmayacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.