SSK ve Bağ-Kur Emekli Maaşlarına Asgari Ücret Ayarı Gündemde!

SSK ve Bağ-Kur Emekli Maaşlarına Asgari Ücret Ayarı Gündemde!

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin en düşük maaş alanlarına yönelik asgari ücret ile eşit olması gündemde

Türkiye’de asgari geçim maaşlarının 1.603 TL olarak belirlenmesinin ardından SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin bir kısmı bu asgari geçim ödemesinin altında kalması oldukça istenmeyen bir durum olarak sürekli gündeme gelmesiyle biliniyor. Hükümetten bununla ilgili bir çalışma henüz yapılmasa da yeniden ayarlanması için gündemdeki yerini aldı.

En düşük emekli maaşının 935 TL olarak belirlenmesi asgari ücretin belirlendiği rakam olan 1.603 TL ile arasında ciddi bir farkın olduğu görülüyor. Enflasyon endeksine göre zam alan emekliler bu durum karşısında asgari ücretin oldukça altında maaş almak zorunda kalmışlardı.

TESK ( Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu ile Emekliler Derneği en düşük emekli maaşlarının en az asgari ücret ile eşdeğer olması yönünde sürekli olarak dile getirseler de bugüne kadar konuyla ilgili bir gelişme sağlanamamıştı. Gündeme yeniden getirilmesinin ardından birçok emekli konunun ciddiye alınması için telefon trafiği içinde olduğunu belirtiyor.

Gerçekleşirse Tam 667 TL Zam!

En düşük emekli maaşının 935 TL olması ile asgari ücretin 1.603 TL olarak belirlenmesinin ardından eğer en düşük emekli maaşına tabii tutulan kişilere en az asgari ücret kadar ödeme zammı gerçekleşirse tam 667 TL zam alçaklar.

Eğer bu konunun gerçekleşmesi durumunda e düşük emekli maaşı asgari ücret tabanı ile aynı olacak. Mevcut düzenleme gerçekleşir ise 1.603 TL altında emekli maaşı alan kişiler maaşlarını 1.603 TL olarak almayı hak edecekler.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.