Sözleşmelerde TL Geçişte Kur Oranı Netleşti

Sözleşmelerde TL Geçişte Kur Oranı Netleşti

Resmi gazetede yayınlanan sözleşmelerde TL’ye geçiş şartları için açıklanan taslakta 2 Ocak 2018’deki 3,77 baz alınacağı açıklandı.

Resmi gazetede yer alan sözleşmelerin TL geçiş sürecinde anlaşmaya varamayan taraflar için uygulanması planlanan kur konusunda tarafların sözleşmeyi imzaladığı tarihin temel alınmasına karar verilmiştir. Bu anlamda eğer sözleşme 2 Ocak 2018 den önce gerçekleştirilmişse Merkez bankasının 2 Ocak 2018’deki efektif döviz kuru baz alınacağı ifade edilmektedir. O tarihteki dolar kuru ise 3,77 kuruş olarak Merkez Bankası kayıtlarına geçmiştir.

2 Ocak 2018’den Sonrası Sözleşmeler

Eğer taraflar 2 Ocak 2018 tarihinden sonra sözleşme imzalamış ise bu noktada temel alınacak oran ise sözleşmenin imzalandığı tarih deki Merkez Bankasının efektif döviz kuru olarak belirlenmesi esasa bağlanmıştır. Ve bu tutarlar sözleşmenin yenilenme sürecine kadar geçerliliğini devam ettirecektir. Sözleşme yenilenme aşamasında ise 2 Ocak 2018’den yenileme tarihine kadar TÜİK’in her ay için belirlediği tüketici enflasyonu (TÜFE) aylık oranları esas alınarak hesaplanacak tutarını geçemeyeceği hükme bağlanmıştır.

Yabancılara Muafiyet Sağlanacak

Hazırlanan tasla Türkiye’de yerleşik Türk vatandaşları için uygulanacak olup, dışarıda yerleşik olan kişiler için ise muafiyet sağlanacaktır. Bu anlamda Türkiye’de şube, temsilcilik, ofis, irtibat bürosu, yarısından fazla pay sahipliklerine sahip olan şirket ve firmalar ile serbest bölgelerde bulunan şirketlerin taraf olduğu iş ve hizmet sözleşmelerinde, döviz endeksli sözleşmeler yapılmaya devam edeceği ön görülmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.