Son Dakika Gelişmesi! Taşeron İşçiye 858 TL  Ödeme Yapılacağı Açıklandı! Tarih Netleşti...

Son Dakika Gelişmesi! Taşeron İşçiye 858 TL Ödeme Yapılacağı Açıklandı! Tarih Netleşti...

900 bin üzerinde taşeron işçi için çalışma hayatındaki farklılıklar sürüyor. 4D kapsamında taşeron işçi olarak çalışan vatandaşlara ödenmiş asgari ücretin % 5 oranında zam alıyorlar.

Geçim konusunda yetersiz olan asgari ücret maaşları ve ekonomik anlamda sıkıntı yaşayan 4D taşeron işçilere % 4 oranında bir zam yapılması öngörülüyordu. Gelen ödemeler karşısında 4D’li çalışanlar için yoğun bir şekilde ödeme yapılması kabul edilmeye başlandı. Özellikle 2500 TL maaş almaya devam eden işçiler için gelen zam oranları büyük bir merak içerisinde beklenirken bir yılda toplam 4 kez ödenen tediye ödemeleri de vatandaşlar için toplam 52 gün kapsamında yatırılmaktadır. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre üretenler için kalkınmanın en büyük destekçisi olan taşeron işçiler için tediye ödemelerine sürdürüleceği bilgisi yer aldı. İşte tediye ödemeleri ile ilgili son dakika haber ve detayları…

4D’li taşeron işçiler için yapılacak zam oranları Büyük bir merakla bekleniyor. 2500 TL maaş almaya devam eden 4D’li taşeron işçilere yıllık 4 defa da ödenen tediye ödemeleri yapılmaya devam ediyor. Kamu kurum ve kuruluşları içinde çalışma yaşamını sürdüren 4D taşeron işçilere yılda 4 kere toplam 52 günlük yapılan ilave tediye ödemesinin son taksitinin 14 Aralık günü yapılacağı kararlaştırıldı. Asgari ücret alan bir çalışan 858 TL tediye ödemesi alabilecek. En yüksek tediye ödemesi 858 TL olurken en düşük asgari ücretle çalışanlar için ödeme yapılmaktadır.

Tediye Ödemesi Ne Demektir? Kimlere Yatırılır?

4D taşeron işçiler için yılda 4 defa olmak üzere 52 gün kapsamında ödenen tediye ödemeleri 6772 sayılı kanun kapsamında yapılmaktadır. Kanun ile koruma altına alınan bu ödemeler 4D taşeron işçilere sağlanıyor. Bu ödemelerden yararlanmak isteseler bile hepsine bu ödeme yapılmadığı da bilinmektedir. Peki, kimlere tediye ödemesi yapılır?

Tediye Ödemesinden Kimler Yararlanabilir?

6772 sayılı kanun kapsamında koruma altına alınan tediye ödemeleri devlete bağlı olan işyerlerinde çalışan vatandaşlar için yapılmaktadır. Bu kanun kapsamında olan ve kadrolu yaşama geçmeyi başarmış olan 4D’li taşeron işçilere her yıl 4 defa ödeme yapılır. Ödemeden yararlanacak olan kişiler;

  • Genel ve katma bütçeli kurum ve kuruluşlarda çalışanlar
  • Özel bütçe kapsamındaki kurum ve kuruluşlarda çalışanlar
  • Sermaye oranının %50’sinden daha fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlarda çalışanlar
  • Belediyelerde ve özel idarelerde çalışanlar
  • Kamu iktisadi teşekkülleri için çalışanlar için bu ödemeler devam etmektedir.

Tediye Ödemeleri Ne Zaman Yatırılır?

Kredi ödemelerinin sonuncusunu ne zaman yapılacağı büyük bir merak uyandırırken 4D taşeron işçiler tarafından da yakından araştırılan bir konu haline geldi. Geçtiğimiz yıllarda 3. ödemesi yapılan tediye için son taksit tarihi resmi gazetede yayınlandı.

  • İlk ödeme 31 Ocak tarihinde
  • 2. taksit ödemesi 22 Mayıs tarihinde
  • 3. taksit ödemesi 27 Temmuz tarihinde yapılmıştır.
  • 4. yani son taksit tediye ödemesi ise 14 Aralık 2020 tarihinde yapılacak.

Her tediye ödemesi sırasında vatandaşların hesabına 13 günlük ödeme yapılmaktadır ve maaşlara yapılan ek ödemeler biraz olsun rahatlaması hedeflenmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.