SGK'dan Büyük Müjde! Emekliye 10 Maaş Kredi ve Faizsiz Avans Verilecek

SGK'dan Büyük Müjde! Emekliye 10 Maaş Kredi ve Faizsiz Avans Verilecek

Milyonlarca SGK, SSK ve Bağkur emeklisi için süper haberler gelmeye devam ediyor. Emekliye 6 bin 62 TL faizsiz avans ve 10 maaş kredi verilecek. Peki,SGK SSK Bağkur emeklisi 3 maaş avans 10 maaş kredi nasıl alınır? Emekli 3 maaş faizsiz avans şartları nel

Ocak 2020 ile birlikte emekli vatandaşlarımıza müjdeler gelmeye devam ediyor. Bunlardan en önemlisi ise SGK tarafından başlatılan 10 maaş kredi ve faizsiz avans sistemi olacak. Emekli olmuş ancak henüz emekli maaşı bağlanmamış vatandaşlar da 3 maaş avans ve 10 maaş kredi alabiliyor. Örnek verecek olursak, 1800 TL emekli maaşı alan bir kişi 5400 TL'ye kadar avans alabilir. 10 maaş kredi sistemi ile ise 18 bin TL'ye kadar kredi çekebilir. Emekli maaşı alan vatandaşlar kredi veya avans ile anlık ihtiyaçlarını giderme şansına sahip olacak. Peki, SGK SSK Bağkur emeklisi 3 maaş avans 10 maaş kredi başvurusu nasıl yapılır? Emekli maaşı avansı şartları neler?

TÜM EMEKLİLER İÇİN GEÇERLİ OLACAK

Emekli maaş avansı uygulamasının tüm emeklileri kapsaması adına çalışmalar yapılmaktadır. Çalışma sonunda nakit sıkıntısı çeken emekliler, Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yaparak maaş avansını alabilecek. Maaş avansı asgari ücretin 3 katı olacak.

SGK EMEKLİ MAAŞI AVANS ŞARTLARI

* Emeklilik başvurusunu yapmış olanlar

* Emekli aylığı 90 gün geçmiş ve bağlanmamış olanlar

EMEKLİYE MAAŞ AVANSI TAKSİTLE ÖDENECEK

Emekli maaş avansı alan kişilerin geri ödemesinde faiz uygulanmayacak. Ayrıca emekli avansının geri ödemesi taksitle yapılacak.

EMEKLİYE 10 MAAŞ KREDİ VERİLECEK

Bu uygulamanın tüm emeklilere yaygınlaştırılması da gündemde. Emekliler, bu imkanı dört gözle bekliyor. Sistem hayata geçerse; emekliler nakit sıkıntısı yaşadıklarında SGK'ya başvuru yaparak maaşının 3 katına kadar avans isteyebilecek. Örneğin; maaşı 2 bin lira olan bir emekli, 6 bin lira alabilecek. Bu para daha sonra maaştan taksitle kesilecek. Avanstan faiz alınmayacak.

6 BİN 62 TL AVANS

Emeklilik başvurusunu yapan ve aylığı 90 gün içinde bağlanamayanlar, yazılı başvuru yaparak avans alabiliyor. SGK, bu kişilere, net asgari ücretin 3 katına kadar ödeme yapıyor. Yani bu yıl başvuru yapan 6 bin 62 liraya varan avans alabiliyor. Avansın bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonra gelir ve aylıklardan 1/4 (yüzde 25) oranında kesilerek mahsup ediliyor. Avansın bağlanacak gelir ve aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonra gelir ve aylıklardan 1/4 (yüzde 25) oranında kesilerek mahsup ediliyor.

BANKALARINDAN EMEKLİ MAAŞI ALANLARA ÖZEL KAMPANYALAR

Ziraat Bankası: Maaşlarını Ziraat Bankasından alan emeklilere özel "Emeklinin Artısı Kredi Paketi" imkânları sunuluyor. 100 bin liralık konut kredisi 0.99 faiz imkanıyla veriliyor.

Aktifbank: Emekli maaşını PTT'den alanlar için özel teklifler hazırlandı. Emeklilere şartsız ve kefilsiz kredi veriliyor. Ayrıca PTT'ye başvuru yapılması sonrasında 60 bin liraya kadar kredi verilmektedir.

İng Bank: 60 ay yüzde 1.19 faiz oranlarıyla ihtiyaç kredisi maaşını taşıyanlara sunulmaktadır. Garanti Bankası: 60 aya varan vade imkanıyla şartsız, gelir belgesiz kredi imkanı sunulmaktadır.

PTT Bank: Emeklilerin en çok tercih ettiği krediler arasında PTT kredileri yer almaktadır. Kredi şartları arasında 80 yaşını aşmamış olmak ve aylık elde edilen gelirin taksit tutarının yarısından yüksek olması yer almakta.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.