Müjde Yüz Binlerce Çalışanın Erken Emeklilik Fırsatı Var

Müjde Yüz Binlerce Çalışanın Erken Emeklilik Fırsatı Var

Nasıl erken emekli olurum sorusu cevap buldu. İşte uzmanların erken emeklilik için çizdiği yol. Bu fırsatı kaçırmayın...

Erken emeklilik Türkiye’de son dönemde özellikle EYT ile yeniden gündeme gelmiştir. Toplu prim ödemesi yaparak emeklilik ise vatandaşların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından şuan için toplu ödeme yaparak emeklilik hakkı vatandaşlara sunulmuyor. Emeklilik için çalışma süresi boyunca vatandaşların hem yaş hem de prim şartlarını sağlamaları gerekmektedir.  Erken emeklilik için son yıllarda yasal çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Özelikle toplu ödeme ile emeklilik konusunda vatandaşların yoğun ilgisi devam ediyor.
 

Toplu Ödeme İle Erken Emekli Olunabilir Mi?

Mevcut yasalara göre bazı özel durumlarda vatandaşların toplu ödeme yaparak emeklilik şansı elde etmesi mümkündür. Ancak genel anlamda bu sistem ile emeklilik mümkün değildir. Erken emeklilik için çalışanların en çok dikkatini çeken ve umut vadeden sistemler arasında toplu ödeme ile erken emeklilik ilk sıralarda yer almaktadır. 

 

TOPLU ÖDEME İLE ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI 

Mevcut yasalara göre toplu ödeme ile belirli dönemler için prim ödemesi yapmak mümkündür. Bu sayede yaş ve sigortalılık sürelerini tamamlayan vatandaşlar eksik kalan primleri toplu ödeme yöntemi ile tamamlayarak emeklilik için büyük bir şans yakalaması mümkündür. Ancak herkes için toplu ödeme geçerli değildir. Kanunda ve ilgili mevzuatlarda yer alan maddelere göre vatandaşların toplu ödeme ile emekli olması mümkündür. 

Toplu ödemenin dışında vatandaşların farklı yöntemler kullanarak erken emeklilik için alternatif yöntemlere başvurması da mümkündür. Bu yöntemler arasında vatandaşların en sık başvurduğu sistem ise borçlanma yoluyla emekliliktir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında düzenlenen borçlanma ile emeklilik ve toplu ödemeye ilişkin birçok detay belirtilmiştir. 

Normal ve erken emeklilik için gerekli şartlar kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Prim gün sayısı, yaş ve sigortalı çalışma süreleri emeklilik için uygulanacak yöntemlerin ve emekli olunduğunda kişinin alacağı tazminat ile emekli aylıklarının belirlenmesinde son derece önemlidir. 

ERKEN EMEKLİLİK İÇİN BORÇLANMA YAPILACAK SÜRELER 

Erken emeklilik kapsamından yararlanmak isteyen vatandaşların belirli sürelerde borçlanma yaparak bu fırsatı değerlendirmesi mümkündür. Buna göre emeklilik için er veya erbaş olarak askerlik görevini ifa edenler ile yedek subay olarak okulda öğrenim görülen süreler için vatandaşların toplu olarak ödeme yapması ve askerlik borçlanması için başvuru yapması mümkündür. Bunun yanı sıra:

• Grev ve lokavtta geçen süreler,
• Yurt dışı borçlanması,
• Sigortasız olarak dokta veya tıpta uzmanlık için eğitim görenler,
• Doğum süreleri boyunca çalışmayanlar vb.
 
Birçok farklı süre için vatandaşların Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanarak erken emeklilik için söz konusu süreleri toplu ödeme yaparak emeklilik hakkı elde etmesi mümkündür. 
 
Erken emeklilik için gerekli tüm şartların sağlanması halinde ayrıca vatandaşların mevcut sigortalılık durumları da göz önüne alınarak farklı ödeme planları ve alternatif borçlanma yöntemleri ile emekli olması mümkündür.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.