Müjde Üstüne Müjde! Erken Emekli Olacaksınız

Müjde Üstüne Müjde! Erken Emekli Olacaksınız

Sigortalı herhangi bir işte çalışmadığı için sigorta başlangıcı olmayanlar emekli maaşı alabilmek için isteğe göre sigorta yaptırabiliyor. İsteğe bağlı sigorta ile erken emeklilik hakkı? Erken emeklilik hakkı kimlere veriliyor?

2008 senesinden sonra isteğe bağlı sigortalar ve Bağ-Kur (4B) kapsamında işlem görüyor. Bağ-Kur’lular, emekli olama hakkı kazanabilmeleri için daha uzun vakit prim ödüyorlar. İsteğe bağlı sigortalılar, son 3.5 sene SSK (4A) statüsünde işe başlamaları durumunda erken emeklilik hakkı verilecek.

Emekli olabilmek için isteğe bağlı sigortalılarını yatıranlar SSK statüsünde daha düşük primle daha erken emekli olma hakları var. SGK sisteminde kapsamlı farklılık yapılan 2008 evvelinde SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı kapsamında isteğe bağlı sigortalı olma hakkı veriliyor. 2008’de sistem farklılığıyla SSK’ya tabi isteğe bağlı sigorta uygulaması bitirildi. 2008'den sonra bütün isteğe bağlı sigortalılar Bağ-Kur yani 4B kapsamında işelm yapılmaya başlandı. 2008’den evvel 4A kapsamında prim ödemesi yapan da 4B’ye taşındı.

 DAHA UZUN SÜRE PRİM ÖDEMEK GEREKİYOR

2008 senesinden evvel SSK statüsünde isteğe bağlı sigorta primi ödemesi yapanlar, Bağ-Kur statüsüne taşındıklarının farkında olmazlarsa daha çok prim öderler ve daha geç emeklilik hakkı alırlar. Mesela, ilk prim yatırmaya başladığında 5.000 gün prim yatırması yeterli olan bir kişi, statü farklılığıyla 9.000 gün prime tabi olur.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTADA 1261 GÜNE DİKKAT

Vatandaş isteğe bağlı sigortalı olmak SSK statüsünde daha düşük primle daha erken emekli olma imkanları var. Hatta, SSK statüsünde emekli maaşı Bağ-Kur’la kıyaslandığında yüzde 30’a varan oranda yükselir. Sosyal güvenlik sisteminde çeşitli statüde çalışması olanların son 7 yıldaki statüsüne bakarak işlem yapıyor. Son 7 sene kapsamında en fazla hangi statüde prim ödenmişse o statüden emeklilik işlemleri başlatılıyor.

İsteğe bağlı sigorta prim ödemesi yapan vatandaşlar, SSK kapsamında emekli olabilmek için hesap kitap uygulatmalı. 

KİMLER İSTEĞE BAĞLI SİGORTA YAPTIRABİLİR?

İsteğe bağlı sigorta primi ödemek için aranan şartlar sunlar:

1) Türkiye’de yaşamak,

2) Zorunlu sigortalı işte çalışmamak,

3) Sigortalı biçimde çalışmakla beraber ay içerisinde 30 günden düşük çalışmak ya da tam gün çalışmamak,

4) Sigortalılığı sebebiyle maaş bağlanmamış olması,

5) 18 yaşını bitirmiş olmak, 

6) SGK2YA isteğe bağlı sigorta İSTEĞİ YAPMAK.

İSTEĞE BAĞLI SİGORTA İÇİN  AYLIK 649 LİRA PRİM

İsteğe bağlı sigorta ödeyen vatandaşlar, brüt asgari ücret ile bunun 7.5 katı arasında belirledikleri tutarın yüzde 32’si oranında prim ödemeleri gerek. Asgari ücret üzerinden ödemeyi tercih edenlerin, 2018 yılı için aylık 649,44 lira prim ödeme yapması gerekir..

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.