Müjde Engelli Anneleri Erken Emekli Olacaklar

Müjde Engelli Anneleri Erken Emekli Olacaklar

Sürekli bakıma muhtaç engelli çocuğu olan annelere erken emeklilik imkanı sağlandı. Ağır engelli raporuna sahip çocuğu bulunan çalışan anneler, belirtilen şartları taşıması halinde erken emekli olabiliyor. Şartları taşıyan çalışan kadınların prim ödeme gü

Ağır engelli çocuğu bulunan anneler, 1 Ekim 2008 erken emeklilik hakkına sahip oldu. Doğal olarak erken emeklilik hakkı da bu tarihten sonraki sürelere uygulanıyor. Engelli annesine erken emeklilik imkanı sunan bu kanundan yararlanılabilmesi için bazı şartların yerine getirilmesine dikkat ediliyor. Uygulama kapsamında, bakıma muhtaç engelli çocuğuna bakarken bir yandan da sigortalı olarak çalışmaya devam eden ya da isteğe bağlı sigorta primi ödeyen annelerin prim süresine, bu şekilde geçen günlerin dörtte biri oranında prim ilavesi yapılıyor. Ayrıca emeklilik yaş haddinden de bu sürenin indirilmesiyle ağır engelli çocuğu bulunan çalışan annelere erken emeklilik imkanı sağlanmış oluyor.  

ENGELLİ ÇOCUK ANNELERİNİN ERKEN EMEKLİLİK ŞARTLARI

Engelli ve bakıma muhtaç çocuğu bulunan sigortalı çalışan annelerin erken emeklilik hakkından yararlanabilmesi için ilk olarak çocuğun başkasının bakımına muhtaç derecede ağır engelli olduğunu tespit ettirmesi şartı bulunuyor. Sağlık kurulu raporuyla çocuğun ağır engelli olduğu tespit edildikten sonra emekliliğe ilave süre hesabında bu rapor tarihi esas alınıyor. 

Engelli çocuğu için ağır engelli raporu almak isteyen anneler, en son çalışmalarının geçtiği sosyal güvenlik il müdürlüğüne ya da sosyal güvenlik merkezine başvurabilir. Buradan sevk işlemleri gerçekleştirildikten sonra sağlık heyeti gelip çocuğu muayene ettikten sonra bu raporu onaylıyor. Çalılan annelerin birden fazla engelli çocuğa sahip olması durumunda her çocuk için ayrı ayrı engelli raporu alınması gerekiyor.

Evlat edindiği ağır engelli çocuğu bulunan anneler de bu haktan yararlanabiliyor. Ayrıca ağır engelli çocuğu bulunan annelere tanınan bu haktan yararlanmak için sigortalı çalışan kadının işçi, memur ya da esnaf olması fark etmiyor. Bunun yanı sıra herhangi bir işte çalışmadığı halde isteğe bağlı sigorta yaptıran yani sigorta primlerini kendisi ödeyen anneler de bu haktan yararlanarak emekli olabiliyor. Sigorta çalışan annenin boşanmış olması halinde, çocuğun velayetinin kimde olduğu önem arz ediyor. Çocuğun velayeti annede değilse bu haktan yararlanamıyor.

ENGELLİ ANNELERİN ERKEN EMEKLİLİK HESAPLAMASI

Engelli çocuğu bulunan annelerin emeklilik hesaplamasında 1 Ekim 2008 tarihi başlangıç noktası olarak kabul ediliyor. Diğer bir husus da ilave edilecek sürenin tespitinde SGK sağlık kurulu kararında belirtilen tarihin dikkate alınması belirleyici oluyor. Bir örnekle erken emeklilik hesaplaması yapmak gerekirse, ilk defa 1 Ocak 1995 tarihinde sigortalı olarak çalışmaya başlamış bir anne 1 Aralık 2018 tarihinde emeklilik aylığı başvurusunda bulunmuş olduğunu farz edelim. SGK Sağlık Kurulu 1 Nisan 2009 tarihinde çocuğun ağır engelli ve bakıma muhtaç olduğunu raporla tespit etmişse, bu tarihten sonraki hizmetler dikkate alınarak 2580 gün primi bulunan kadın sigortalı çalışana 645 gün prim ilave edilecek.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.