Müjde Anneler Her Ay 416 Euro Alabilirsiniz İşte Şartlar

Müjde Anneler Her Ay 416 Euro Alabilirsiniz İşte Şartlar

Bakanlık müjdeyi verdi SGK'dan çalışan kadınları desteklemek amacı ile verilen bakıcı desteği başvuruları devam ediyor. Bakanlığın verdiği desteğe göre kimler bakıcılık yapabilir? Çalışan annelerin bakıcı parası alma koşulları neler? İşte 1500 liraya bakı

Çalışan kadına bebeklerine bakıcı parası geliyor.  Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) çalışan kadınlara bebeklerinin bakıcılarına verilmek üzere her ay bin 500 kadar para ödenecek. Bakıcı parası çalışan anneye şartları neler? Bakıcı parası hangi illerde kaç anneye verilecek?  Haberimizde çalışan annelere bakıcı parası  verilmesi için istenen tüm şartlardan bahsettik işte şartlar...

2015'ten bu yana İzmir, Antalya ve Bursa'da uygulanan projeden bu zamana kadar 6755 anne ve 8418 bebek bakıcısı yararlandı. Bu proje için toplam 15 milyon avro yardım verildi.  İzmir, Antalya ve Bursa'da uygulanan projenin başarılı olması sonrasında, Ankara'da 1500 İstanbul'da 3500, çalışan anneye de para desteği verilecek. 

Annelere bakıcı parası, 2 yaşına kadar bebeği olan annalere verilecek. Annelere bebek bakıcısının sigortasını yapma şartı getirildi. Bakanlığın verdiği koşulları tamamlayan işçi annelere 1500 TL ödenecek.Annenin baktıracağı bebeğin engelli olması durumunda veya bebeğiyle yalnız bakma halinde 416 Euro kadar ödeme yapılacak.

Bakanlığın kadın istisdamı sağlamak için uyguladığı projeden faydalanmak için ön kayıtlar SGK’nın resmi sitesinden veya evdecocukbakimi net sitesinden başvurabilirsiniz. Verilen adreslerden ön kayıtlarını yaptıran anneler, kesin kayıtlarını İstanbul ve Ankara da çalışan İl Müdürlüklerinde hizmet vermeye başlayan kayıt ofislerinden tamamlanacak. 

Bakıcı Olma Şartları

Bakıcı projde’de bakıcılık yapmak isteyen adaylarda bulunması gereken şartlar neler? Kimler bakıcılık yapabilir? 

Projeden faydalanmak isteyen bakıcıların Ankara veya İstanbul’da yaşamaları ve en az ilkokul diploması olması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalılar ve kadın olması şartı var. Bakıcılık yapacak kişinin bebeğin anne yada babasıyla 1. dereceden kan bağı olmaması, aile ile ile aynı evde yaşıyorsa 3. dereceye varan akrabalık bağı olmaması gerekmekte. Bakıcılık yapacak kişinin en az 18 yaşında olması şartıda var. 

Çalışan Annelere Bakıcı Parası Alma Şartları

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalılar 

2) SGK'lı sigortalı işçi statüsünde tam zamanlı çalışmaları gerekmekte.

3) İstanbul veya  Ankara'da yaşamalılar.  

4) Çalışan kadının analık izin süresini doldurmuş olmalı.

5) Bakıcı parası alınacak bebeğin 0 – 24 aylık olması isteniyor.

6) Anenenin kazancının brüt ücreti asgari ücretin brüt toplamından iki katını geçmemiş olması gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.