Müjde Anne Olanlara Devletten 4 Bin 500 Lira Yardım

Müjde Anne Olanlara Devletten 4 Bin 500 Lira Yardım

Anneler devletten karşılıksız 4 bin 500 lira hibe alabilirsiniz... Nasıl alıcaklar nereye başvuracaklar başvuruda gerekli belgeler neler işte bütün ayrıntılar haberimizde...

Anne olanlar 4 bin 500 lira yardım  alabilecek. Devlet, doğan her çocukğa ayrı ayrı geri ödemesiz üç değişik destek veriyor.

Annelere devletin çocuk desteği devam ediyor. Devlet, çocuk başına ödediği destekler toplamda 14 bin lirayı buluyor.

BMM'DE KABUL EDİLDİ

Torba yasanın Meclis'te kabul edilenmesiyle, 15 Mayıs 2015 tarihi ve ardından dünyaya  gelen çocuklar için aileye doğum desteği ödemesi yapılıyor. Buna göre; Her anneye şartsız ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeme yapılıyor. Doğum yardımı sadece Türkiye'de yaşayan Türk vatandaşlarına değil aynı vakitte yurtdışındaki yaşayan Türk vatandaşlarına da veriliyor.

ÇOCUK YARDIMI İÇİN NASIL VE NEREYE BAŞVURULACAK?

Destek alabilmek için başvurular, Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İl Müdürlüklerine, aile ilçelerde yaşıyorsa kaymakamlık binalarında hizmet veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına veriliyor. Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları başvurularını büyükelçilikler ve konsolosluklar aracılığı ile başvurabiliyor. 

ÇOCUĞUN GEREKLİ EVRAKLAR

Başvuru yaparken gerekli belge şu;

1) Çocuğun nüfus cüzdanı 

2) Anne yada babanın nüfus cüzdanı

Eğer anne ya da baba isterse internet üzerinden TC kimlik numarasıyla Aile Bakanlığı'nın sitede başvurusunu yapabilir.

Doğum desteği, anne hayatta ise annenin banka hesabına, anne yaşamını yitirmişse babası veya çocuğun bakımınıyapan yakınının hesabına ödeniyor. Doğum desteğinden vergi kesintisi yapılmıyor.  Doğum yardımı ve süt parası alabilmek için '144' ve '183' no'lu telefon numaralarını ücretsiz arayarak bilgi alabilirsiniz.

DOĞUM İZNİ KAÇ GÜN?

SGK'dan kadınlara doğum için 'geçici iş göremezlik ödeneği de (rapor parası)' ödeniyor. Kadınlar doğum yapmadan önce 8 hafta (çoğul hamilelikte 10 hafta), doğum ardından 8 hafta verilen izin toplamda 16 hafta yada 112 gün (çoğul hamilelikte 18 hafta) izin kullanabiliyor. Doğum yardımlarını PTT ve Ziraat Bankası'ndan alabilirler.

DOĞUM YAPAN KADINA NE KADAR PARALI İZİN VERİLİYOR?

Kadınlar doğum sonrasında 13 hafta izin yapabilirler. Doğum yapan kadınlar, izin süresi kapsamında geçici iş göremezlik parası alır. Geçici iş göremezlik parası için doğumdan evvelki 1 sene içinde en az '90 gün sigorta primi' ödemesi yapılmış olmalı. Asgari ücretle kadında 16 hafta izin kullanan kadın 4099 lira iş göremezlik parası alacak. Devletin sunduğu ödemeleri alan anneye ilk çocukta en düşük toplam 4521 lira verilecek. 3 çocuk annesine devlet desteği 14 bin liraya ulaşıyor.

SÜT PARASI NERDEN KAÇ LİRA ALINIR?

2015 sonrası doğum yapan kadınlara 'doğum yardımı'nın ek ''süt parası'' yardımıda yapılıyor. Bu paraya 'emzirme ödeneği' veya 'süt parası' isimleride kullanılıyor. Doğum desteği almak, süt parası almaya engel değildir.

SÜT PARASI ŞARTLARI NELER?

Süt parası almak isteyen aileden, kadının kendis veya eşinin SSK veya Bağ-Kur'lu çalışıyor olması ve en az 120 gün prim ödemesi yapılmış olması şart. Emzirme ödeneği hakkı bebeğin doğduğu tarihten itibaren 5 yıl içerisinde alınabilir. Süt parası alabilmek için SGK il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine yazılı dilekçe ile başvurmak gerekiyor. Eğer aile 5 yıl içinde başvurmazsa para SGK'ya kalıyor.

Kaynak; Türkiye Gazetesi

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.