Müjde 2020 Yılı Olması Gereken Asgari Ücret 3 Bin Liranın Üstünde Çıktı İşte Rakamlar

Müjde 2020 Yılı Olması Gereken Asgari Ücret 3 Bin Liranın Üstünde Çıktı İşte Rakamlar

Türkiyede bir ailenin, insani standartlarda aylık masraflarını karşılayabilmesi için İnsani Geçim Ücretinin (İGÜ) 2020 yılında kaç lira olması gerektiğini yeni yıl başlarına doğru açıklanacak. Uygulanan araştırmalarda çılan sonuç, haberimizde...

Asgari ücret Tespit Komisyonunun her sene Aralık ayında yaptığı araştırma ile Türkiye'nin değişik yerlerindeki ailelerin geçiminin sağlayabilmesi için verilmesi gereken asgari ücret seviyesini belirliyor. 

2020 YILINDA BÖLGELERE GÖRE OLMASI GEREKEN ASGARİ ÜÇRET

2004 senesinden buyana Asgari Geçim Ücreti (AGÜ) adıyla İstanbul için İGİAD tarafından uygulanan araştırma, 2014 senesinde değişiklikler yapıldı ve ismi İGÜ olarak değiştirildi.

Asgari ücret belirlenmeden evvel heryıl yapılan araştırma bir ailenin aylık giderini araştırmaya başladı. Bu kapsamda ailenin, gıda, giyim, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar, mobilya, ev aletleri ve ev bakımı, sağlık, ulaştırma, haberleşme, eğlence ve kültür, eğitim hizmetleri ve sair gibi harcamalara bakılarak hesablama yapılıyor.

Asgari ücretle çalışan, bir kişinin ailesi 2019'da 2,781 TL, 2020'de 3500 TL belirlendi.

İstanbul'da yaşayan bir ailenin aylık masrafları (TÜİK) tarafından yapılan araştırmada 3.500 TL olması gerektiği belirtiliyor.

Asgari ücret belirlemek için her bölge değişik ücretler çıkıyor. Ortaya çıkan rakamlar hesablandığında 2604 TL olarak söyleniyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.