Milyonlarca Kişiye Müjde İşte Başvuru Yeri Ve Şartları

Milyonlarca Kişiye Müjde İşte Başvuru Yeri Ve Şartları

Devletin evde özel bakıma muhtaç olan vatandaşların ihtiyaçlarının eksiksiz bir şekilde karşılanması için ödediği maaşa evde bakım (muhtaçlık) maaşı adı verilmektedir.

Sosyal devlet anlayışı kapsamında ihtiyaç sahiplerine verilen evde bakım maaşının alınabilmesi için bazı şartların mevcut olmasına dikkat edilmektedir. Evde bakıma muhtaç hastası olan ya da ağır engelli raporu bulunan kişilere bakan herkes evde bakım parası almak için başvuruda bulunabilir. 
Evde bakım maaşından yararlanmak isteyen hak sahiplerinin evinde, başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını idame ettiremeyen, tek başlarına beslenme, giyinme, tuvalet ve merdiven inip çıkma gibi temel ihtiyaçlarını gideremeyen hastalara bakan kişiler, devletten her ay düzenli olarak evde bakım (muhtaçlık maaşı) alabilmektedir.
Evde bakım hizmeti son güncel değerlendirmelerden sonra ayda 1383 TL şeklinde ödenmektedir. Ayrıca özel bakım merkezlerinde hizmet alanlar için ise 2767 TL ödenmektedir.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURU YERİ, EVRAKLARI VE ŞARTLARI NELER?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen evde bakım (muhtaçlık) maaşına başvuruda bulunmak için gerekli olan bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şunlardır:

• Hastanelerden alınacak Engelli Sağlık Kurulu Raporları'nda engel oranının %50 ve üzeri olmasıyla birlikte raporda yer alan ağır engelli bölümünde EVET ibaresinin olması

• Engelli vatandaşın başkasının yardımı ve bakımı olmadan hayatını devam ettiremeyecek seviyede olması (yeme içme, tuvalet, giyinip-soyunma, merdiven inip çıkabilme)
• Başvuruda bulunmak isteyen kişinin kendilerine ait veya bakmakla yükümlü oldukları birey sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir miktarının, bir aylık net asgari ücret tutarının üçte ikisinden daha az olduğunun tespit edilmesi
• 2019 yılında belirlenen asgari ücrete göre 4 kişilik bir aileye ayda 4 bin 876 TL tutarının altında bir gelir varsa bakım maaşı için başvuruda bulunulabilir.
• Engelli ya da hasta bireyin "Bakıma Muhtaç Engellilerin Tespiti ve Bakım Hizmeti Esaslarının Belirlenmesine İlişkin Yönetmelik" şartlarına uygun olması

EVDE BAKIM MAAŞI iÇİN BAŞVURUDA İSTENİLEN BELGELER

Ağır engelli ya da bakıma muhtaç kişilerin evde bakımındaki ihtiyaçlarının karşılanması için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen evde bakım (muhtaçlık) maaşına başvurularda, başvuru sahibinden ibraz etmesi talep edilen belgeler şunlardan oluşmaktadır:
• Engelli vatandaşın kendisinin ve bu vatandaşa bakımı üstlenen bakıcı kişinin T.C kimlik belgesi fotokopileri
• Devlet hastanelerinden alınacak hak sahibinin ağır engelli olduğunu gösterir "Özürlü Sağlık Kurulu Raporu"nun aslı ya da fotokopisi
• Engelli vatandaşın iki adet vesikalık fotoğrafı
• Engelli vatandaşın varsa öğrenim durumunu gösterir belge veya sureti
• Engellinin vasisi var ise vesayete ilişkin mahkeme kararı
• Anne ve babanın boşanmış olması durumunda mahkeme kararı

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURU NE ZAMAN SONUÇLANIR?

Evde bakım maaşına yönelik yapılan başvurular, bakım hizmeti değerlendirme heyetinin özürlüyü ve ailesini ikametinde ziyaret ederek gerekli incelemeleri yaptıktan sonra bakım raporu hazırlanmasının akabinde onaylanmaktadır. Yetkili heyet tarafından bakım rporunun hazırlanması süreci 3 ila 6 aylık bir süreye tekabül etmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.