Milyonlarca Dar Gelirli Aileye Müjde Devletten Aylık Dev Destek

Milyonlarca Dar Gelirli Aileye Müjde Devletten Aylık Dev Destek

Devlet dar gelirli vatandaşlara mağdur etmemek için çeşitli destekler veriyor. Bunların başında şu destekler var; 65 yaş aylığı, engelli maaşı, evde bakım maaşı, 2022 aylığı, dul ve yetim aylığı vb. yardımlar veriyor. İşte devletten 2022, evde bakım, yaşl

Devlet dar gelirliye bir müjdeyi daha açıkladı. 2022 sayılı kanuna göre yaşlı ve engelli aylıkları; eğer engeliniz yüzde 40 ile 69 arası ise 480 lira, engeliniz, yüzde 70 ve yukarısı ise 720 lira destek veriliyor. Eğer aylık gelir tutarınız, asgari ücretin net tutarının 2/3'ten aşağı olan ve evlerinde bakıma muhtaç akrabası varsa evde bakım parası veriyor. 

KİMLERE AYLIK DEVLET DESTEĞİ BAĞLANIYOR  ?

Devletin ödediği yaşlı aylığı almak için şartlar; 

1) 65 yaşını üstü olmak, 

2) Nafaka parası bağlanmamış, 

3) Kamu veya özel kuruluşlarda iaşe ve ibadeleri dolmak üzere sürekli bakımı yapılmayan, 

4)Sosyal Hizmetler Kanunu'na göre harçlık almayan, 

5)isteğe bağlı prim ödemeyen, 

6) Uzun süre sigorta kollarına bağlanarak çalışmayanlara 

7) SGK'dan aylık hakkından faydalanmayan ödeniyor.

Aynı evde yaşama şartı koşulmadan kendisi ve eşi dikkate alınmak şartı ile kişi başına düşen aylık geliri, asgari ücretin 1/3'ünden düşük kazanç elde edene aylık bağlanıyor. Silikozis aylığı için yeni başvuru tekrar yapıma şartı yok, silikozis aylığı alırken hayatını kaybeden vatandaşların ailelerine maaş devrediliyor..

EVDE BAKIM AYLIĞI ŞARTLARI NEDİR KİMLER ALABİLİYOR?

Yaşadıkları ev içinde kişi başına düşen ortalama aylık elde edilen kazanç toplam tutarı, asgari ücret tutarının 2/3'ünden düşük olan bakıma muhtaç olan engellilere, ve engellinin bakımını üstlenen yakınına evde bakım aylığı bağlanıyor. Evde bakım maaşı için Sağlık Bakanlığı'nca yetki verilen devlet hastanelerden alınan engelli için sağlık kurulu raporunda  en az engel oranı yüzde 50 olup  "ağır engelli" ibaresinin kısmında  "evet" işaretlenmiş olması şartı var.

Engelli Kimlik Kartı Almak İçin Gerekli Evraklar 

1) Nüfus cüzdanı, 

2) 2 adet fotoğraf 

3) Sağlık kurulu raporu

Bu evraklar tamamlandığında yaşadığınız şehrin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne başvuru yapılıyor. 

Engelli kimlik kartı olanlar Hangi Destekleri Alabilir?

1) Şehir içi ulaşımda ücretsiz seyahat, 

2) Müze ve ören yerlerine ücretsiz giriş yapabiliyorlar

ENGELLİ MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR

Engelli vatandaşın maaş bağlanabilmesi için aylık kazancının kötü olması yani fakir ve bakıma muhtaç ve kimsesiz olması şart. Vatandaşların 2022 aylığı olarak bildiği engelli maaşları almak için Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına başvuru yapılmalıdır. Yaşadığınız şehirdeki Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakıflarına engelli maaşı almak için başvuru yapabilirsiniz. Başvuru esnasında, istenen evrakların tam ve eksiksiz olması gerekli. Başvurularını yapan vatandaşlara vakıf tarafından başvuru yapıldı belgesi verilmektedir. Engelli maaşı sonucu başvuru yaptığınız tarihten en fazla 1 ay içinde verilir.

YAŞLILIK AYLIĞI ŞARTLARI NEDİR?

Yaşlılık aylığı almak isteyenler hizmet akdi ile çalışanların hangi kanun hükümlerinin geçerli olacağı sigorta başlangıcı tarihine göre farklılık göstermektedir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun yürürlük tarihinden önce 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununa göre sigortası yapılmış için bu kanunlardaki koşullara uyulmaktadır, dolayısıyla bu kişilerin elde ettikleri hakları korunacaktır. Buna şartlara göre; 8/9/1999 evveli sigorta başlangıcı olan yaşlılık aylığını alabilmeleri için sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş şartlarını yerine getirmelidir. 

DOĞUM DESTEĞİ KİMLER ALABİLİR?

Doğum yardımı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile Mavi kart olanlara ödenir. Doğum desteği, 15.05.2015 tarihinden ve sonra doğun bebekler için verilir. Bu tarihten evvel doğum yapan aileye verilmez. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.