Milyonlarca Çalışana Büyük Müjde! Nakdi Ücret Desteği Geliyor! 4 Şartı Tamamlayanlar Alabilecek…

Milyonlarca Çalışana Büyük Müjde! Nakdi Ücret Desteği Geliyor! 4 Şartı Tamamlayanlar Alabilecek…

Koronavirüs ile mücadele kapsamında nakdi ücreti ne zaman yatırılacak merak ediliyor. Koronavirüs ile mücadele ederken sokağa çıkma yasağına tabi olan vatandaşlar uzaktan çalışma sistemine geçtiler.

Uzaktan çalışmaya uygun olmayan işlerde ise kısa çalışma ödeneği ve nakdi ücret desteği ödemeleri yapılacak. Ücret desteğinden ödeme tarihi netlik kazanırken bu haktan yararlanmak isteyenler 4 şartı mutlaka yerine getirmeleri gerekiyor. İşte detaylar ve konuya ilişkin son dakika haberler…

Nakdi ücret desteği nedir, kimlere verilir? 4 şart nedir pek çok kişi araştırıyor. 17 günlük tam kapanma döneminde çalışma hayatında muafiyetler açıklandı. Çalışma belgesi ile çalışabilen sektörler için kapanma dönemi çalışmaya engel olamadı. Ancak bazı meslekler için uzaktan çalışma mümkün olmuyor ve böyle bir durumda sokağa çıkma yasağına tabii olan işyerleri ve kişiler için ilk tercih uzaktan çalışma sistemi oldu. Uzaktan çalışmaya uygun olmayan işlerde ise vatandaşlar nakdi ücret desteği ve kısa çalışma ödeneği ödenecek. Ücretsiz izin kapsamında olan bazı işlerde bulunuyor.

Ücretsiz İzin Kapsamında Olanlara Fırsat

İş kanuna göre belirlenen geçici 10. madde uyarınca her türlü iş ve hizmet sözleşmesi işçinin ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışı nedeni hariç 30 Haziran 2021 yılına kadar fes edilememektedir. Diğer taraftan 17 Nisan 2020 tarihi itibari ile işveren işçileri kısmı aynaya ücretsiz izne gönderebiliyorlar. Salgın döneminde uygulanan bu tip ücretsiz izine ayrılmış vatandaşların onay alması gerekmiyor. Bu şekilde ücretsiz izne gönderilmiş olanlara tazminat olarak da izin yapma hakkı sağlanmıyor. İşçilerin işveren tarafından ücretsiz izne gönderilmesi hakkı bulunuyor.

Ücretsiz izne gönderilen işçiye ücret ödemiyor ve bazı şartları yerine getirmek mümkün olduğunda bireylere kısa çalışma ödeneği hakkı oluşturuluyor.

İşçinin SGK’ya belirli belge bildirim yapması gerekiyor. Ücretsiz izne çıkarılan işçiye nakdi ücret desteği ödenmesi için bu şart önemli. Türk işverenler tarafından Sosyal Güvenlik sözleşmesi imzalanmadı ise ülkelere götürülecek çalıştırılanlar Türk işçilerin ücret desteğinden yararlanamayacak. 4347 sayılı kanun kapsamında olanlar için çalışıp çalışmadığı günler için isteğe bağlı prim ödeyip işsizlik sigortası primi ödemeyenlere de destek verilmiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum