Malulen Emekli Kimler Olabilir? Malulen Emeklilik Şartı Neler?

Malulen Emekli Kimler Olabilir? Malulen Emeklilik Şartı Neler?

Malulen emeklilik maaşı ciddi sağlık sorunları yaşayan çalışan iş göremez raporu olan çalışanlara verilmektedir. Malulen emeklilik nedir? Malulen emeklilik olma şartları nelerdir? Malulen emeklilik başvurusu nereye yapılır? Malulen emeklilik başvurusu içi

Malulen emeklilik maaşının verilmesi  %60 oranında iş yapamaz raporu gerekmektedir. Çalışan kişinin mesleki ya da normal hastalığı olmayan kişilerin malulen emekli maaşı alması mümkün değildir. 

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emeklilik maaşı hakkı büyük sağlık sorunları yaşayan çalışanlara verilmektedir. Çalışanın kamu ya da özel sektör işçisi olması fark etmez çalışanın meslekten kaynaklanan ya da başka nedenlerden dolayı çalışma yeteneğini kaybetmesi malulen emeklilik hakkı verilimektedir. Çalışanın en az %60 oranında iş göremez raporuna sahip olması gerekmektedir.

Malulen Emekli Olma Şartları Nelerdir?

Malulen emeklilik şartları arasında en önemlisi kişinin sigortalılık süresidir. Prim ve yıl şartlarının bulunmasıdır çalışanın malulen emekli olması hayli zordur. Malulen emeklilik maaşının bağlanması için hayati sağlık sorunlarının yaşanmış yada yaşanıyor olmalı. Malulen emekli olmak için:

1) Sigortalılık süresinin 10 yıldan çok olması 

2) 1800 iş günü priminin ödenmiş olması

3)İşten  ayrılma maluyetinin belgesi

4)İş göremez raporunun %60 olması

5) Sağlık kurulu tarafından mallulük raporu alması

6) Kişinin geçmişte prim borcu olmaması

7) Kuruma malulük aylığı için başvuru yapılması

Bu şartları altındaki kişiler için malulen emeklilik imkânı verilmektedir. Eğer malulen emeklilik talebeden kişi bakıma muhtacsa sigortalılık süresine bakılmaz, 1800 gün primin olması yeterlidir.

Malulen Emeklilik Başvurusu Nereye Yapılır?

Malulen emeklilik talebinde bulunan kişinin kendisi yada işereni tarafından yazılı bir dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumuna müracaatı yapılabilir. Malulen emeklilik için başvuru yapan kişi gerekli şartları taşımıyorsa Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen başvurusu reddedilmektedir. Malulen emeklilik maaşı;

1) Sosyal Güvenlik Müdürlüğü

2) Sosyal Güvenlik Kurumu Merkezi

Yukardaki kurumlara malulen emeklilik dilekçeyle başvurması gerekiyor. En yakın Sosyal Güvenlik Kurumu müracat sonrası malulen emeklilik başvurusunu değerlendirmek üzere kabul inceleme başlatmaktadır. Kamu çalışanı malulen emeklilik başvurusunu için bağlı olduğu kurumlardan başlatmaları lazım. 

Malulen Emeklilik Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Malulen emeklilik başvurusu için belgeleri ve malul kişinin patronunun yazılacak dilekçe alakalı kuruma, malulen emeklilik isteğinde bulunan şahsın malul durumu raporlandığı tarihten itibaren en kısa zamanda yapılmalıdır. Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılan başvurularda:

1)Tahsis talep belgesi

2)Beyan taahhüt belgesi

3)Sigortalı işten çıkış bildirgesi (işveren tarafından yapılır)

4)Malulen emeklilik sevk onayı

5)Sağlık kurulundan maluliyet raporu

Malulen emekli olabilmek için kanunların izin verdiği biçimde kurumlara müracaata bulunulmalıdır.

Hangi Hastalıklarda Malulen Emekli Maaşı Bağlanır?

Malulen emekli maşının bağlanmasını gerektiren hastalıklar magdurun çalışma hayatına ve sağlık durumuna olumsuz yönde direk etki gösteren ölümcül biçimdeetkisi olan hastalıklar olarak belirtilmektedir. İş kazaları sonrası kişinin çalışma yetneğinin %60 üzerinde yok etmesi durumunda malulen emeklilik hakkı verilmektedir. 

Hayati tehlikesi bulunan kanser hastaları

Epilepsi hastalığının iş göremeyecek durumda ilerlemesi

Pskayatrik rahatsızlıklar (şizofreni, bipolar bozukluk vb.)

Organ yetmezlikleri (kol, bacak, el vb.)

İleri biçimde görme bozukluğu

Tüberküloz, verem, AİDS vb.

Büyük ölçüde akciğer, böbrek, kalp vb. organ yetmezlikleri

Başlıca malulen emeklilik hakkı veren hastalıklar bunlardır. Ama bu hastalıklardan başka kişinin, çalışma hayatına direk etki edecek değişik hastalık bulunursa, yine malulen emeklilik hakkı verilecektir

Malulen Emeklilik Aylığı Nasıl Hesaplanır?

Malulen emeklilik maaş hesabı şahsın sigortalı çalışma süresi ve sigorta primlerine bakılarak hesaplanmaktadır. Malulen maaşı bağlanacaklar içinde sigorta prim şartları vardır. 10 seneden daha az sigortalı çalışma süresi olan kişilerin malulen emeklilik hakkından faydalanabilmesi mümkün değildir. Malulen emeklilik aylığı:

90 bin günden az prim günü olanlar için 90 bin üzerinden

90 binden çok prim gününe sahip olanlar için prim ödeme gün sayısı üzerinden hesaplanmaktadır.

Malulen emeklilik aylığı ile beraber, yaşlılık ve ölüm sigortaları içerisinde geçen prim günleri senede 360 gün üzerinden %2 oranında hesaplama yapılmaktadır. 

Malulen Emeklilik Maaşı Kaç Lira?

Malulen emeklilik aylığı sigortalı kişiye göre farklılıklar vardır. Bu farklılığın başlıca nedeni sigortalı olarak çalışılan hizmet süreyle, sigorta prim günün malulen emeklilik aylığının hesaplamada başlıca etken olmasından sebebtir. Geçmiş senelerde verilen ortalama maaşlar;

4/A ve 4/B sigorta kapsamında malulen emeklilik maaşı

850 ile 1000 TL arası

Bağkurlu Tarım çalışanı Malulen Emekli Maaaşı

600 ile 800 TL arası

4/C kamu çalışanları için:

1800 ile 2000 TL arası

Malulen emeklilik maaşı verilmektedir. 

Malulen Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır

Malulen emeklilik sorgulama başvurusu yaptıktan sonra onay durumunu sorgulamak için online olarak takip edebilirsiniz. Malulen emeklilik başvurusunu takip edebilmek için yapmanız gerekenler şunlar;

Http://uyg.gov.tr/EvrakArama adresinden takibinizi yapabilirsiniz. Malulen emeklilik hangi sigorta birimine baglı ise o sigorta birimini E- Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.