Kredi Borçlarına Af Geldi! Faizler Siliniyor! Uygulama Başladı..!

Kredi Borçlarına Af Geldi! Faizler Siliniyor! Uygulama Başladı..!

Milyonlarca vatandaşın beklediği müjde nihayet geldi. Kredi borcu olanlar için büyük fırsat başladı. faizleri %90’a karar silinmesine karar verildi. Tarihler ise teker teker açıklandı. İşte KYK ve öğrenim kredisi borcu olan vatandaşlara internetten başvuru yapabilecekleri o yapılandırma müjdesi geldi…

Borçlu vatandaşları ilgilendiren o düzenleme hayata geçiriliyor. Öğretim döneminde kredi kullananlar emlak taşıt ve prim vergisi borcu olanlar trafik cezaları olan vatandaşlara büyük müjde geldi. Pek çok kalem için 4 milyon vatandaşın beklediği yapılandırma fırsatı geçtiğimiz ay itibariyle başlamıştı. Kredi Yurtlar Kurumu tarafından 5 milyon öğrencinin 300 bini borcu yüzünden yasal takibe takılınca bu konuda düzenleme yapıldığı yapılandırma detayları ile ilgili son dakika haberleri geldi…

KYK borç yapılandırmasının nasıl ve nereden yapılacağı büyük bir merak konusu haline geldi. Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu 2020-2021 eğitim öğretim yılı yükseköğretim burs kredi başvurusu sonuçlarının açıklandığını belirtti ve bununla birlikte gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Müdürlüğü tarafından yükseköğretim öğrencilerine maddi yönden destek sağlayacak burs ve kredi başvuru sonuçlarının açıklandığını söyledi. Twitter hesabından duyuru yaptı. Burs kredi başvurusunda bulunan öğrenciler sonuçları resmi internet sitesi üzerinden görebiliyorlar.

Burs Ve Kredi Ödemelerinin Miktarı Ne Kadar?

2020 yılında geçerli olacak tutarlar aylık 550 TL olarak belirlendi. Yüksek lisans öğrencilerine 1100 TL verilecek. Doktora öğrencilerine ise 1650 TL burs ödemesi yapılacak. 2021 yılı için ise tutarlar Ocak ayında kesinleşecek. başvuru yapan öğrencilerin ekonomik sosyal ve başarı durumuna göre ilişkin bilgiler kurum ve kuruluşlar aracılığı ile teyit ediliyor. 12 kurum ve kuruluşun yapmış olduğu değerlendirmeye göre uygun olan öğrencilere burs ya da öğrenim kredisi sağlanıyor. Borç yapılandırma imkanı da son zamanlarda öğrencilere sağlanmış en büyük haklar arasında yer alıyor.

Hem Yurtiçinde Hem De Yurtdışında Eğitim Gören Öğrenciler İçin Son Başvuru Tarihi 11 Aralık 2020!

Burs kredisi hakkı kazanmış olan öğrencilerin 11 Aralık 2020 tarihinde kadar e-devlet sistemi üzerinden taahhütnameleri okuyarak onaylamaları şartı yer alıyor. Online olarak gerçekleştirilen bu işlemler yeni başvurular için değil kredi başvurusu kabul edilmiş öğrenciler için son tarih olarak belirlenmiştir. Diğer taraftan borç yapılandırmaları başlamış ve 17 Kasım itibarıyla resmi gazetede yayınlanmıştır. Yayımlanan karara göre KYK borcu yapılandırma işlemleri resmen başlatıldı ve borçların 18 taksitle ödenmesinin önünü açan düzenleme geldi. Resmi gazetede yayınlandı ve yürürlüğe konuldu. Gelir idaresi başkanlığı vergi borçlarında yapılandırma başvurularının başladığını bildirdi. Fırsattan yararlanmak isteyen öğrencilerin 31 Aralık 2020 tarihine kadar bu haktan yararlanması mümkün olacak. Yurtiçi ve yurtdışı bazı varlıklar tarafından 30 Haziran 2021 tarihine kadar ekonomiye kazandırılması halinde vergi alınmayacağı ve inceleme yapılmayacağı konusuna açıklık getirildi.

Kredi Borçları Nasıl Yapılandırılır?

Pek çok öğrenci eğitim görürken bir taraftan da burs veya kredi kullanmayı tercih ediyor. Gelir idaresi başkanlığı tarafından ilk trafik, vergi dairesine giriş yaptığınızda e-devlet ile giriş seçeneği de bulunuyor. Bu seçeneği tıklayarak e-devlet bilgilerinizle sisteme giriş yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesindeki talimatları ile ilerleyip birkaç adımda başvuru işleminizi gerçekleştirebilir ve taksitlendirme imkanından yararlanabilirsiniz. Vergi dairelerine gidip de yapılandırma başvurusu da yapabilirsiniz. Ama pandemi döneminde online işlemler sizler için daha güvenli ve kolay olacaktır.

KYK Borçları Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki Artışa Göre Belirleniyor!

TÜİK KYK borçlarında da karşımıza çıkıyor. KYK borçlarının tahsili öğrenci mezun olduktan 2 yıl içinde başlıyor. Kredi borcu, öğrenim kredisi gibi ödenen ödemeler için TÜİK toplam eşya fiyat endeksindeki artışları baz alınıyor ve bu miktarın ilave edilmesi ile tespit ile gerçekleştiriliyor. İş bulamayan öğrencilere birer yıllık erteleme hakkı sağlanıyor. Ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1.40 gecikme faizi uygulanıyor. Geciken borç sebebiyle de alınan krediler iki üç katına çıkabiliyor. KYK kredi borçlarını birer yıllık süreyle erteliyor. Borç ödeme vadesi henüz başlamayan vatandaşlar ve borçlarını aksatmadan ödeyenler e-devlet sistemi üzerinden şifreleri ile erteleme talebi gerçekleştirebiliyorlar. İşsizlik, doktora, yüksek lisans ve askerlik gibi durumlar nedeniyle de eğitimin devam etmesi halinde bu borçlar ödenebiliyor.

KYK Borç Yapılandırma Sonrası İlk Ödemeler Ne Zaman Başlayacak? Faizleri Siliniyor Mu?

Yapılandırma işlemleri Yİ-ÜFE tarafından belirlenen oranlar üzerinden yapılıyor. Aylık değişim oranları Yİ-ÜFE tutarının alacak asılları ile ödenmesi kuralına bağlı kalınıyor. Borçların ilk taksit ödeme süresi içinde ikişer aylık dönemler halinde azami 12 eşit taksit şeklinde ödenmesi mümkün oluyor. İlk taksit ödeme süresi ise 1 Şubat 2021 tarihi oluyor. Azami taksit süresi 18 eşit taksit olarak belirleniyor. 6, 9 ve 12 eşit taksitle ödeme seçenekleri yer alıyor. Borçlar yapılandırıldıklarında borçlarını ilk taksit ödeme süresi içinde ödemek üzere peşin ödeme seçeneğinden yararlanabiliyorlar.

Peşin ödeme yapmaları halinde büyük indirim fırsatları oluşturulmaktadır. Hesaplanacak tutarların yüzde 90'ının tahsilinden vazgeçiliyor ve idari para cezalarında bu alacaktan yüzde 25 oranında indirim yapılıyor. Yapılandırma sonucu ödenecek miktarın sadece feri alacaktan ibaret olması durumunda yine aylık değişim oranları esas alınıyor ve hesaplanacak tutardan % 50 indirim yapılıyor. Vadesi 31 Aralık 2014'ten daha önce olan her bir alacak türü ve dönemi için aslı 100 lirayı aşmayan ve aslı ödenmiş feri alacakların tutarı 200 lirayı aşmayan alacakların tahsilinden vazgeçiliyor. Ödemelerde büyük kolaylık sağlanıyor.

KYK Yapılandırmaları Ne Zaman Başlayacak?

18 eşit taksit halinde ödeme fırsatı sağlanacak ve taksitler 2 ayda bir ödenecek. İlk taksit tarihine kadar peşin ödemenin yapılması halinde işleyen faizlerinin silinmesi mümkün olacak. faizlerin yerine Yİ-ÜFE'ye göre hesaplanan tutar üzerinden % 90 indirim yapılması mümkün olacak. ilk taksit ödemesi Ocak 2021 tarihinde yapılacak. SGK primi idari cezaları gecikme cezası ve faiz zamları da yapılandırılabiliyor. Ayrıca İl Özel İdare’lerine olan borçlar çevre, temizlik, emlak vergileri, reklam ve ilan vergisi, diğer vergi ve harçlar, atık su, katı atık ücretleri, yol katılım payları ve muhtelif ücretlerden kaynaklı tüm kurum alacakları ve zam ile faizleri de yapılandırılabiliyor. Vergi yapılandırma işlemleri vatandaşa büyük bir rahatlık sağlarken bu imkanlardan yararlanmak isteyenler 31 Aralık 2020 tarihine kadar başvurularını oluşturmalılar. Aksi takdirde yapılandırma hakkını kullanamayacaklardır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.