Kredi başvurusu nasıl yaparım? İhtiyaç Kredisi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi başvurusu nasıl yaparım? İhtiyaç Kredisi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Acil paraya sıkıştığımızda,acil bir ihtiyacımız olduğunda ilk başvuracağımız yerler bankalardır.İhtiyaç kredisi altında bankalardan bu zamanlarda kredi kullanabiliriz.Bankalar bize bu olanağı sağlarlar fakat bazı şartları vardır.Bankaların bu kredideki bi

En az da 3-6 ay sigortalı olmanız gerekiyor. İhtiyaç kredisi başvurusu yapabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak ve gelirinizi kanıtlı bir şekilde bankaya sunabilmeniz gerekli.
 
Peki ya bu şartları sağlıyorum ama neden ihtiyaç kredisi alamıyorum diyorsanız aşağıdaki şartları / durumları kontrol edebilirsiniz.
 

• Geçmiş dönemdeki sicilinizi bozuk olması - Kara Liste

 
Kredi başvurusu yapmadan önce kredi kartı başvurusu yapmalısız. Eğer kredi kartınız var ise geçmiş dönemlerde kullandığınız krediler ve ya kredi kartlarının düzensiz yatırılması,geç yatırılması ve bankalarla yaşadığınız icra sorunları şimdi önünüze çıkıyor olabilir.Bunun için KKB notunuzu kontrol etmelisiniz.Buna birçok şey sebep olabilir. Kredi kartının sürekli olarak minimum tutarının yatırılması da buna dahildir.Aslında bankalar kredi açısından geçmişi temiz olmayan kimseyle çalışmak istemiyor ve bundan daha doğal da birşey olamaz.Unutmayın ki bankalar garanti işi sever ve düzenli kredi ve kart kartı ödeyen kişilere ayrıcalık tanırlar.
 
• Yanlış ve Eksik Yapılan Başvurular

İhtiyaç kredisi için başvuru yaparken sunulan belge ve formları tam ve eksiksiz doldurmanız gereklidir. Bankalarla kişisel olarak birebir iletişimde bulunamayacağınız ve kredi başvurusunu sadece bu formlar aracılığıyla yapacağınız için bankalar da sizleri bu sunulan formlarla tanıyacak ve ona göre değerlendireceklerdir. Yapılan başvuruları üstünkörü ve hızlıca değil de tam ve eksiksiz olarak doldurmanız bankalar ve sizin açınızdan olumlu ve hızlı sonuçlandırılacaktır.

• Düşük KKB Skoru

Bankalar geçmiş dönemdeki yaptığınız ödemelerin düzenine göre sizlere kredi imkanı sunarlar. Bu KKB yi etkileyen faktörler kabaca kredi/kredi kartlarının düzenli ödeme yapılması gecikme yaşanmaması diyebiliriz. Geçmiş dönemde kullandığınız bu kredileri eğer zamanında ödemişseniz ihtiyaç kredisi almanız çok kolay olacaktır. Fakat ödemeleri düzensiz yaptıysanız bu KKB notunuzu düşürecektir. Bu olay da direkt ihtiyaç kredisi başvurusu yaparken önünüze engel olarak çıkacaktır.İhtiyaç kredisi ve ya herhangi bir kredi kullanacağınız zaman KKB skorunuzun yüksek olması size her zaman öncelik tanır.

• KKB Kaydınızın Olmaması

KKB kaydı olmaması yani daha önce bankalarla hiç çalışmamış olmanız size olumlu gibi görünse de aslında olumsuz bir durumdur. Sonuçta hiçbir bankayla bir geçmişiniz yok ve size kredi veren bankaların baktığı ilk şey de bu geçmişinizdir. Hiçbir banka geçmişi olmayan birine kredi vermek istemez. KKB kaydınız yoksa en basiti az limitli bir kredi kartı alıp onu kullanarak düzenli ödeme sağlayabilirsiniz.Bu şekilde artık bir KKB siciliniz oluşur. Bu da bankaların sizin geçmişinize ulaşıp evet bu kişi bir kredi/kredi kartı kullanıyor ve ödemelerini düzenli yapıyor buna uygun bir ihtiyaç kredisi hazırlayabiliriz demesiyle sonuçlanır.

 

• Gelir Yetersizliği ve Gelirini Bankaya Kanıtlayamamak

 
İhtiyaç kredisi alırken geri ödeyebilmeniz için sabit bir gelirinizin olması istenir.Bu durum çok doğaldır ki sabit bir geliriniz yoksa düzenli şekilde ödeme yapamazsınız.Eğer ki geliriniz yetersiz görülürse ihtiyaç krediniz onaylanmaz.Hayır benim gelirim yeterli fakat bankaya bunu resmi olarak sunamıyorum diyorsanız malesesf ki bankalar resmi olarak çalıştıkları için verdikleri ihtiyaç kredilerinin düzenli ve garantili olarak ödenmesini isterler.İhtiyaç kredisi alabilmeniz için bankanıza gelirinizi kanıtlı bir şekilde sunmanız gereklidir.
 

• Aynı Anda Fazlaca Başvuru

İhtiyaç kredisi alırken herkes en uygun ihtiyaç kredisi ve en uygun şartlarda ödeme sağlayan bankaları tercih ediyor. Fakat bir bankanın olumsuz karşıladığı bir başvuruyu diğer bankalar görebiliyorlar.Bir diğer bankanın olumsuz karşıladığı kredi ihtiyacını farklı bir bankanın olumlu karşılama ihtimalı var fakat bu ihtimal çok düşüktür. Bunun için fazlaca önünüze gelen her bankaya başvuru yapmanız her ne kadar şansınızı artıracağını düşünseniz de bu yanlış bir harekettir. Önünüze seçtiğiniz 1-2 bankaya başvuru yapın ve olumsuz cevap alırsanız.Kredi notunuzu yükseltmeye çalışın ve tekrar başvuru yapmayın belli bir süre.

 

İhtiyaç kredisi veren bankalar aşağı yukarı aynı politikalara sahiptirler. Fakat bazı konularda değişiklik gösterebilirler. Bir banka gelirinizin az olduğunu düşünüyorsa diğer banka gelirinizi uygun görebilir. Bazı kriterler hariç -KKB skorunuzun çok düşük olması gibi- diğer kriterler değişiklik gösterebilir. Önemli olan bankanızın size neden kredi vermediğini anlamaktır.Bunu da yukarıdaki maddelerden anlayabilirsiniz.
 
Aslında ihtiyaç kredisi veren bir bankanın sizden istediği şey çok basittir.Verdiği parayı zamanında ve düzenli bir şekilde alabilmek.Sizler de bankanın bu isteğine karşılık verebiliyorsanız sorun yok demektir. Bu şartları karşılayamıyorsanız yapmanız gereken KKB yani bankaların kredi notu denilen sisteminde kendi puanınızı yükseltmektir. Kredi notunuzu yükseltip daha sonra tekrar deneyebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.