KOSGEB Nedir Kimlere KOSGEB faizsiz destek kredisi verir ve kredi başvuru şartları nelerdir?

KOSGEB Nedir Kimlere KOSGEB faizsiz destek kredisi verir ve kredi başvuru şartları nelerdir?

KOBİLERE 2019'da destek kredisi veren bankalar hangisi? KOSGEB KOBİ faizsiz destek kredisi kredi başvuru şartları neler? KOBİ destek kredisi başvuruları nasıl yapılmalı? KOBİ destek kredisi başvurusunda gerekli evrakları neler? Başvuru süresi ne kadar sür

KOSGEB KOBİ’leri Ar-Ge, kKüçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı kurumsallaşma ve ihracat gibi alanlarda girişimci vatandaşları desteklemeyi sürdürüyor. 

KOSGEB'İN VERDİĞİ GİRİŞİMCİ KREDİSİ NEDİR?

KOSGEB Girişimci Kredisi yeni iş yeri açmak isteyen girişimcilere belli şartlar altında hibe+kredi olarak verilen bir destektir. Bu programın amacı, ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulmasını sağlamaktır. Kendi işinin patronu olmak isteyenler 50 bin TL hibe ve 100 bin TL ödemeli olmak üzere 150 bin TL'ye kadar destek alabiliyorlar. Girişimcilik Kredi başvuru bulunmak için ise belli şartları yerine getirmiş olmak gerekir. 

Girişimcilik Eğitimi; Kurum tarafından sağlanan eğitimi tamamlamanız gerekiyor. Bu eğitim sonrasında KOSGEB tarafından sertifika alıyorsunuz.

Şirket Kurulumu; Almış olduğunuz sertifika sonrasında şirketinizi kurabilirsiniz. Sertifika almadan kurulan şirketler yani şirketin sertifika alınmadan kurulmuş olması sizi bu krediden mahrum bırakacaktır.

Şirket Ortaklık Yapısı; Kurulan şirketin ortağı olabilir. Hatta sizin hissenizin %30 olması bile yeterli oluyor.

Destek Oranı; Erkek girişimcilere %60, bayan girişimcilere %70 gibi bir destek oranı bulunmaktadır. Kadın girişimcilerin ülkemizde erkeklere nazaran daha az olduğu için %10 fazla bir oran ayrılmış durumda.

Destek Nasıl ve Ne Zaman Alınabilir; Şirketiniz için harcama yapacağınız tüm giderlerin faturasını mutlaka almalısınız. Yaptığınız harcamaları KOSGEB’e göndererek 2-3 ay içerisinde bu giderleri KOSGEB’den alacaksınız. Ancak şunu belirtmekte fayda var, KDV dahil olmayacaktır.

Not; Şirketiniz için almış olduğunuz demirbaşları  3 sene boyunca satamazsınız.

KOSGEB GİRİŞİMCİLİK KREDİSİNİ ALMAK İÇİN KİMLER BAŞVURABİLİR?

18 yaşını doldurmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,

KOSGEB tarafından verilmiş olan uygulamalı eğitim desteğini ya da iş kurma danışmanlığı eğitimini alanlar,

Kurum tarafından üniversite sınırlarında yapılmış olan genç girişimci geliştirme programına katılmış olup mezun olanlar, 

İŞGEM bünyesinde yer alan girişimcilerden 1 sene içinde işletme açmış olan kişiler

KOSGEB desteklerinden yararlanabilir.

KOSGEB'E NASIL KAYIT OLUNUR?

e-Hizmetler menüsünden KOSGEB’e ilk başvuru butonuna tıklayıp işletmenizin kaydını yapınız. KOBİ Beyannamesi, İşletmenizin KOBİ vasfı taşıyıp taşımadığının tespiti için KOBİ beyannamesini doldurmanız gerekmektedir. Beyanname Kontrol; Verilen beyannamenizin mevzuata uygunluğu KOSGEB uzmanı tarafından kontrol edilecektir. Desteklere Başvuru; Planladığınız desteklere uzmanınızla görüşüp başvurabilirsiniz.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) 12 Nisan 1990 senesinde 3624 sayılı yasa ile kurulmuştur. Yeni iş kurmak isteyen ve mevcut işini büyütmek isteyen girişimcilere destekler sunan KOSGEB bünyesindeki daha birçok proje ile vatandaşa hizmet vermektedir. Yıllar geçtikçe çalışmalarını daha da büyüterek devam eden kurum KOBİ'lere destek faaliyetlerine hız kesmeden devam etmektedir.

KOSGEB HANGİ DESTEK PROGRAMLARINI VERİYOR?

Girişimcilik Destek Programı

Genel Destek Programı

İşbirliği Güçbirliği Destek Programı

KOBİ Proje Destek Programı

KOBİGEL - KOBİ Gelişim Destek Programı

AR-GE, İnovasyon Destek Programı

Endüstriyel Uygulama Destek Programı

KOBİ TEKNOYATIRIM - KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı

Tematik Proje Destek Programı

Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı

Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı

TEKNOPAZAR - Teknolojik Ürün Tanıtım ve Pazarlama Destek Programı

Stratejik Ürün Destek Programı

Kredi Faiz Desteği

KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri

Kobi Destek Kredisi Veren Bankalar 

Kobilere destek için kredi veren bankalar belirlenmiştir. Belirli olan 9 banka dışında KOBİ desteği alınması mümkün değildir. Kobi destek kredisi veren bankalar:

Akbank

Ziraat Bankası,

Garanti Bankası,

Yapı Kredi Bankası,

Denizbank,

Qnb Finansbank,

Halk Bankası,

İş Bankası,

Vakıflar Bankası olarak belirlenmiştir.

KOSGEB Faizsiz Kredi 

KOSGEB için sıfır faizli kredi imkanlarından faydalanmak için KOSGEB tarafından verilen kursları başarılı şekilde tamamlamak gerekmektedir. Kursları başarılı şekilde tamamlamış olan kişilerin KOSGEB’e bir iş sunumu yapması gerekmektedir. İş sunumunun detaylı şekilde yapılması ve ödeme planlarına kadar her noktanın düşünülmesi gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.