Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır, Konut Kredisi Yapılandırma Cezası Var Mı?

Konut Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır, Konut Kredisi Yapılandırma Cezası Var Mı?

Konut kredisi, bankalar tarafından müşterisine evin teminat altına alınması şartı ile faizli verilen bir kredidir. İnsanların en çok merak ettiği sorulardan biri konut kredisi yapılandırma nedir, diğeri ise konut kredisi yapılandırma nasıl yapılır?

Konut Kredisi Yapılandırma Faiz Oranları

Aldığınız konut kredisinde  yapılandırma isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesi ev kredisi yapılandırma faiz oranlarıdır.

Son dönemde konut kredisi faizlerinde bankalar büyük bir indirime gitti. Bu ay ortalarında konut kredisi faiz oranları bakıldığında, devlet bankalarının bu alanda ciddi hamleler yaptığı görülüyor.

1 Ekim 2019'da başlayan düzenleme ile birlikte Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan konut kredisi almış ve mevcut kredi bakiyesi 500 bin liranın aşağısında olan müşterilere, istedikleri taktirde kredilerini aylık yüzde 0.99 faiz oranıyla müşteriye imkan sunuldu.

Konut Kredisi Yapılandırma Nedir?

Konut kredisi çeken sıralarda faiz oranlarının çok yüksek olduğu dönemde alınan konut kredisi, faizler düşşerse yapılandırma süreci kapsamında kapatılır. Düşük kredi faizi üzerinden yeniden konut kredisi verilir.

Ayrıca ödemekte zorlanılan kredi borçlarınız için yapılandırma işlemi yapılır. Kredi bocunu ödemekte zorlandığınız taktirde kredi borçları için bankanıza başvurarak kredinizi daha koya ödeyebileceğiniz şekilde taksitlendirebilirsiniz. Bu iki yollada konut kredisi yapılandırmış olursunuz.

Konut Kredisi Yapılandırma Yapılırsa Bankaya Ceza Ödenir Mi?

Bazı bankalar konut kredisinin yeniden yapılandırılma sürecinde masraf talep edebiliyor. Yüksek faizli konut kredileri kapatılacağı vakit bankanın aradaki farkı isteme hakkı var.

Eski kredi kapatılıp yeni kredi açıldığı için banka, kişiden konut kredisi masraflarını tekrardan isteyebiliyor. Bu masrafların kapsamında; 

1) Dosya ücreti

2)sigorta ücreti 

Konut Kredisi Yapılandırma Mı Transferi Mi Daha Kârlı?

Bankalar borç kapatma kredisi adı altında kredi borç transferi işlemi de yapar. Belli dönemlerde bankalar tarafından düzenlenen borç transferi, bankalara göre farklılık gösterir. Satılık daire bakarken buna dikkat etmek gerekir. Borç transferi yapan bankalar:

Ziraat Bankası, Finansbank, Garanti, Denizbank,Halkbank, ING, Vakıfbank, TEB, Yapı Kredi, Akbank, İş Bankası, ICBC

Konut kredisi yapılandırma işlemi mi daha kârlı yoksa transfer işlemi mi daha kârlı diye baktığımızda karşımıza iki yol çıkıyor. Bankanız konut kredisi faiz oranlarını düşürdüyse yapılandırma işlemi yapmanız çok daha kârlı olacaktır çünkü transfer işlemine ödemeniz gereken masraflardan kurtulmuş olursunuz. Fakat konut kredisi kullandığınız banka faiz oranlarını düşürmediyse konut kredisi transfer işlemi daha kârlı bir hale gelir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.