Kadınları İlgilendiren Yasa Teklifi Mecliste!

Kadınları İlgilendiren Yasa Teklifi Mecliste!

Kadınlara doğum borçlanması hakkının olmasını sağlayacak kanun teklifini CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan TBMM’ye sundu. Teklifin yasa olarak kabul edilmesi ile hamilelik öncesi sigorta girişi olmayan kadınlar da sosyal güvencesi şartı aranmaksızın d

TBMM Başkanlık Divanı Kâtip üyesi olan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, hamile kadınların doğumdan önce sigorta giriş bulunanlara doğum borçlanması adıylauygulanan hakların ayırım yapılmadan tüm hamile kadınlara yönelik uygulanabilmesini öngören teklifi meclise sundu. Eğer teklif kabul görerek yasalara girerse, hamilelik öncesi sigorta girişi bulunmayan kadınlar için güvence türü dikkate alınmadan doğum borçlanma uygulamasından yararlanabilecek. Güvencenin olmadığı süreyi ise borç olarak geri ödeyebilecek.

Erkekler de Askerlik Borçlanması, Kadınlar da Doğum Borçlanması Olacak!

TBMM’ye verdiği teklif hakkında açıklamada bulunan CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Kanunlara göre doğum öncesinde sosyal güvencesi bulunan kadınlar, doğum borçlanmasından yararlanarak 6 senedaha erkenden emekli olabiliyordu. Doğum sonrası çalışan sigortalı kadınların ise önceki doğumları için bu haktan yararlanamamaktadır. Aynı şekilde sigortalılık öncesinde askerlikte geçen süreleri kadar borç yapabilme hakkını sahip.

Sosyal Güvence Şartı Olmayacak!

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, mevcut yasanın anayasada ki eşitlik bilincine uymadığını belirtirken sözlerine şu şekilde devam etti; “Anneler ve anne adayı olacaklar kimseye muhtaç kalmadan yaşamalı. Annelerin emeklilik hayallerinin gerçek olması için bu teklifin bir an önce kabul edilmesi gerekmektedir. Sosyal güvence olsun ya da olmasın ilkelerimizde yer alan kadın erkek eşitliğinin bu yasa üzerinde de yer alması gerektiğini düşünüyorum.” Dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.