İstanbul İçin “Elektrikli Otobüs” İhalesi

İstanbul İçin “Elektrikli Otobüs” İhalesi

200 adet elektrikli otobüs alımı için İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü(İETT) ihaleye çıkıyor. 

İstanbul İçin “Elektrikli Otobüs” İhalesi

200 adet elektrikli otobüs alımı için İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü(İETT) ihaleye çıkıyor. Test sürüşlerinin metrobüs yolunda yapılmasının ardından otobüsler şehirde sefer yapmaya başlayacak. Elektrikli otobüslerin teslimi yıl sonunda yapılacak.

Yolcuların güvenliği için farklı özelliklerle donatılması düşünülen elektrikli otobüsler dolu batarya ile tam olarak 200 kilometre gidebilecek. Solo otobüsler 1 engelli yolcu olmak üzere toplam 78 yolcu kapasiteli olacak. Körüklü otobüsler ise 120 yolcu kapasitesi bulunduracak. Otobüslerin şoför kabin bölümleri tam korumalı cam kabinden üretilecek. Böylelikle yolcuların şoföre olası müdahalesinin önüne geçilerek şoför güvenliği sağlanmış olacak.

Engelliler İçin Özel Tasarım Şartı

İhale şartnamesinde, elektrikli otobüslerin engelli bireylerin yolculuğuna kolaylık sağlaması için alçak tabanı bulunması şartı konuldu. Engelli yolcuların binişleri için rampa düzeneği konulacak elektrikli otobüsler, gerektiği zaman duraklarda alçalabilecek.

Elektrikli otobüslerin şarj ve doluluk oranları, elektronik sistemle uzaktan izlenebilecek. Otobüsün şarj miktarı ilgili merkezden görülebilecek. Otobüs şarjı 10 kilometrenin altına düşerse sürücüyü ve ilgili merkezi uyaracak. Böylece otobüsün yolda kalmasına engel olunacak.

Yüksek Teknolojideki Otobüsler

Şartnameye göre, otobüs motorlarına jeneratörle verilecek elektrik enerjisi, tahrik bataryalarına geri verilerek frenleme yapabilecek.

Araçlarda güvenlik kamerası ve kara kutu isimli kayıt sistemleri bulunacak. Bu sistemler de ilgili komuta merkezi tarafından izlenebilecek.

Otobüslerin çıkabilecek her türlü yangına karşı otomatik yangın söndürme sistemi olacak. Ayrıca ücretsiz internet ve cep telefonu şarj üniteleri de bulunacak.

Şartnameye göre, otobüs ve bataryaları 10 yıl garantili olacak. Deneme sürüşleri için üretici firma tarafından verilecek numune otobüsler, Beylikdüzü ile Söğütlüçeşme arasında metrobüs hattında test edilecek.

İlk teslimi bu yıl sonunda yapılacak elektrikli otobüsler, 1 yıl içinde belli sayılarda teslim edilecek.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.