İntibak Yasası Nedir? İntibak  Zammından Kimler Kaç Lira Alıyor?

İntibak Yasası Nedir? İntibak Zammından Kimler Kaç Lira Alıyor?

200 yılından sonra emekli olan kişilere intibak için Anayasa Mahkemesi, meclisten bir karar çıkması gerektiğini söyledi. 355 lira olan intibak zammı, yasalaştırılarak yapılacak. İntibak yasası nedir? İntibak zammından kimler kaç lira alacak? gibi soruları

Anayasa Mahkemesi bu durumda olumlu bir karar verirse, intibak zammı almak için emeklilerin ayrı ayrı dava açmasına gerek kalmayacak. Ortaya çıkacak olan karar 2000 yılı ve sonrasında emekli olan kişileri kapsayacak. Emekli vatandaşlara bir önceki intibak düzenlemesinde yapılan 355 liraya kadar olan zamlar gündeme gelecek.

İntibak Zamları Hangi Emeklileri Kapsıyor?

Maaş hesaplamaları ile aylık bağlanma oranları arasında oluşan farklılıkların ortadan kaldırılmasının dışında emekliler başka konularda da intibak düzenlemesi bekliyor. Bu da Bağ – Kur ve SGK emeklileri arasındaki prim farkının ortadan kaldırılmasıdır. Bağ – Kur emeklileri 9 bin gün gibi bir süre prim ödemesi yaparken SGK nezdindeki çalışanlar ise çalışma yıllarına göre 5.000 ve 5.900 gün ya da 3.600 gün ile emekli olma şansları oluyor. Tüm emekliler ile toplu bir sözleşme yapılarak zamların belirleneceği bir sistem oluşturulması gerektiği düşünülüyor. Bu durumda her emekli eşit zamlardan yararlanacak.

İntibak Zammından Kimler Kaç Lira Alıyor?

Geçmiş dönemlerde 2000 yılından önce emekli olan kişiler için gerekli düzenleme yapılarak her emekliye 355 liraya kadar zam yapılmıştı. Bunun yanı sıra maaşların yanlış hesaplandığı ortaya çıkınca 2.500’e yakın emekliye zararlarının giderilmesi için 22.000 ₺’ye yakın toplu ödemeler yapıldı. 31 Aralık 1999 tarihinde emekli olan bir vatandaş bu haktan kolayca yararlanırken, 1 Ocak 2000 tarihinde emekli olan vatandaş bu haktan yararlanamadı.

Kelime kökeni olarak Arapça’dan gelen intibak kelimesi, uyum anlamına gelmektedir. Emeklinin maaşlarını etkileyecek olan intibak zammı, prim kazançları ve prim ödeme günü sayısı aynı olmasına karşıt aynı maaşları alan emeklilerin arasında dengeyi sağlayabilmek amacı ile uygulanacak. Sigortalıların çalışma dönemlerinde kanun kararları esas alınarak emekli maaşları karma sistem ile hesaplanıyor. Prim kazançları ve primlerin ödeme günlerinin sayısı nerdeyse aynı olmasına rağmen, farklı tarihler içerisinde emekli olunması durumunda emeklilerin aldıkları maaşlar eşit olmuyor. Bu duruma bir düzenleme getirilmek amacıyla kat sayı ve aylık bağlama oranları için eşitliği getirecek düzenlemeler yapılıyor. Bu düzenlemelere ise “intibak” adı veriliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.