İhtiyaç Sahiplerinin Faturalarını Devlet Ödeyecek! Faturayı Alıp PTT'ye Gitmek Yetiyor... Müjdeyi Duyan PTT'ye Koşuyor!

İhtiyaç Sahiplerinin Faturalarını Devlet Ödeyecek! Faturayı Alıp PTT'ye Gitmek Yetiyor... Müjdeyi Duyan PTT'ye Koşuyor!

Bakanlık tarafından sosyal yardımlar düzenlenmeye devam ediyor. Bu yardımlardan biri de elektrik tüketim desteği yardımıdır. Eğitim desteği ile beraber zaruri gider olarak görülen ve aileler için ücretsiz yararlanabilmelerini sağlayan elektrik tüketim desteği detayları…

2019 tarihi itibarıyla dar gelirli aileler için elektrik tüketim desteği oluşturulmaya başlandı. Elektrik faturası yardımı son süratle uygulama devam ediyor. 2,5 milyon haneye ve 10.000.000 civarı vatandaşa aile başına 106 TL'ye kadar faturalar yararlanılabilir. İşte konuya ilişkin son dakika haberleri…

Yardıma muhtaç ve fakir aile için devletten yardım desteği gelmeye devam ediyor. Bunlardan biri de dar gelirli ailelere çalışması için elektrik müjdelerinden biri oluyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kapsamında 106 TL kadar ödemeler sürüyor. 1 Mart 2019 yılında devlet kapsamında 22000 kWh ortalama 106 TL ödeme ve faturalar devlet tarafından karşılanacak. Düzenleme ile birlikte tam 10.000.000 muhtaç aile için ödeme yapılmış olacak. Ancak bu yardımdan yararlanabilmek için bazı şartlar aranıyor. İşte bu şartlar…

Gelir Şartı

Hanede kişi başına düşen gelir miktarı asgari ücretin üçte birinin altına alınması halinde bu destekten yararlanabilmektedir. Yani bu demek oluyor ki 4 kişilik bir aile 2.804 TL altında geçim sağlıyorsa bu haktan yararlanabilir. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına şahsen yapılabiliyor.

Serbest Tüketici Ucuza Kullanım Sağlayacak

Ülkedeki enerji oranı %22'lik bölümü evde tüketiliyor. Elektrik faturası ailede en fazla gider kalemleri arasında yer alıyor. Elektrik faturaları % 10 veya % 15 oranında düşüş sağlanacak ve faturaları 80 TL üzerinde olanlar tedarikçi şirketlerle beraber pazarlıklar yapılarak kullanım sağlanacak. 2019 yılında fatura limiti 90 TL olurken 2020 yılında 80 TL olarak uygulanmaya başladı.

Tasarruf İmkanı Geliyor

Gelen tasarruf ile birlikte 25.000.000 tüketici için elektrik tedarikçileri daha ucuz elektrik kullanımı hakkı sağlayacak. Yıllık ortalama 2.000 kWh limitler 1400 kwh düşürüldü.

Kimlere Ucuz Elektrik Sağlanıyor

Hane için olan vatandaşlara kişi başına ortalama geliri 700 TL'nin altında ise bu durumda elektrik tüketim desteği yardımı yapılacak. Düzenli sosyal yardım kapsamında yer alan bu yardım ihtiyaç sahibi aileler için uygulanacak. Faturalar Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile beraber PTT şubesine getirilecek. Nakdi ödeme yapılmazken faturanın üzerinden kalan kısım PTT tarafından alınacak.

Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Başvurular mernis adresine göre yapılıyor ve kaymakamlıklar üzerinden ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerinden şahsi olarak da gerçekleştirilebiliyor. Sonuçları öğrenmek amacıyla Alo 144 hattını arayabilirsiniz ve buradan onaylanıp onaylanmadığını ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Hanede Bulunan Kişi Başına Göre Ödeme

Hanede bulunan kişi sayısına göre ödemeler gerçekleştirilmektedir. Buna göre;

  • Hanede bir ya da iki kişi yaşamını sürdürüyor ise aylık olarak verilecek olan elektrik tüketim miktarı 75 kWh olarak hesaplanıyor.
  • Hanede 3 kişi yaşamını sürdürüyor ise aylık olarak verilecek elektrik tüketim miktarı 100 kWh olarak yapılıyor.
  • 4 kişi yaşamını sürdürüyor ise aylık olarak verilecek tüketim miktarı 125 kWh olarak yapılır.
  • Aynı evde 5 veya daha fazla kişi yaşamını sürdürüyor ise elektrik tüketim miktarı da 150 kWh olarak hesaplanır.

Buna göre her ay 106 TL’ye kadar yapılan ödemeler şartlara uyduğu müddetçe devlet tarafından karşılanır. Sorgulama için e-devlet şifreleri ile giriş yapıp sosyal yardım bilgileri sorgulama yazarak gerçekleştirilebilmektedir. Destek alan vatandaşlar için gerekli olan bilgiler ile buradan yapılmaktadır

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.