İhracat Eylül Ayında Rekor Seviyeye Ulaştı

İhracat Eylül Ayında Rekor Seviyeye Ulaştı

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “Eylül ayı ihracatımız yüzde 22,6 artışla 14,5 milyar doları buldu. Tarihin en yüksek eylül ayı ihracat” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından, 2018 yılının eylül ayı ihracat verilerini açıkladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türkiye tarihinin en yüksek eylül ayı ihracat rakamına ulaşıldı ve Eylül ayı ihracatımız aylık % 22.6 artışla 14.5 milyar dolara ulaştığını belirtti.

Bakan Ruhsar Pekcan, Eylül ayında ithalatın %18 gerilediğini, ancak ihracatın %22.6lık artış ile rekor kırdığını söyledi.

BAKAN RUHSAR PEKCAN AÇIKLAMALARI

Bakan Ruhsar Pekcan açıklamasında: Yıllık ihracat 165.1 milyar dolarla rekora ulaştı. Dış ticaret Eylül ayı döneminde %2.99 azalışla 30 milyar 844 milyon dolar oldu. Eylül ayı döneminde dış ticaret açığı, %76.85 düşüşle 1 milyar 892 milyon dolar oldu.

Eylül ayında en çok ihracat olarak yapılan ürünler 2 milyar 205 milyon dolarla motorlu kara taşıtları, motosikletler, bisikletler, traktörler, ve bazı kara taşıtları, 1 milyar 316 milyon dolarla kazanlar, nükleer reaktörler, makineler, mekanik cihazlar, ve 1 milyar 68 milyon dolar ile çelik ve demir oldu.

En çok ithalat yapılan diğer ürünler: 3 milyar 715 milyon dolar ile mineral yakıtlar ve mineral yağlar oldu. Eylül ayında ise en fazla ihracat 1 milyar 427 milyon dolar ile Almanya’ya gerçekleşti. Gümrük idareleri tarafından eylül ayında tahsil edilen vergiler, 14 milyar 320 milyon lira olduğu belirtildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.