Hükümet Harekete Geçti 2 Bin 257 Lira Ödeme Yapılacak! PTT'den Anında Ödenecek...

Hükümet Harekete Geçti 2 Bin 257 Lira Ödeme Yapılacak! PTT'den Anında Ödenecek...

Devletten çifte destek... Ülkemizde rahatsızlıkları olan vadandaşlara çeşitli destekler sağlanıyor. Tüberküloz ve SSPE nedeniyle psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan ihtiyaç sahiplerine aylık düzenli nakdi yardım yapılıyor.

Hesaplara 2 bin 257 lira yatırılıyor, birikmiş borçlar ödeniyor. Devlet harekete geçti. Normalde bin 657 ödenirken bu tutar ilave ödeme ile 2 bin 257 liraya yükseliyor. Belirli rahatsızlıkları olanlara çeşitli destekler sağlanıyor. Aylık düzenli nakdi yardım ödeniyor.

Tüberküloz hastalarına 6 aydan 2 yıla kadar, SSPE hastalarına ise tedavi süreçleri tamamlanana kadar destek sağlanıyor.

1657 LİRA YATIRILIYOR, 600 LİRA DA BAKIM YARDIMI ÖDEMESİ

Desteğin tutarı ise aylık bin 657 lira. Ayrıca tüberküloz hastaları için Sağlık Bakanlığı'nca belirlenen şartları taşımak kaydıyla ilave aylık 600 lira bakım yardımı ödemesi yapılabiliyor.

İki ödemeden birden yararlanan kişi, desteklerin toplamında 2 bin 257 lira ücret alabiliyor.

BORÇLAR KAPATILIYOR

Bir başka destek ile de kronik rahatsızlıkları sebebiyle cihaza bağımlı ihtiyaç sahiplerinin elektrik fatura bedeli karşılanıyor.

200 LİRAYA KADAR FATURA DESTEĞİ

Bu kapsamda faturalar aylık 200 liraya kadar destekleniyor. Ayrıca hanelere kesintisiz güç kaynağı sağlanırken, yardımın başladığı ilk ay tek seferlik olmak şartıyla hanelerin cihaza bağlanma tarihinden sonraki birikmiş elektrik borçları da ödeniyor.

NEREYE BAŞVURULUYOR?

Başvurular hastaların ikametgahlarının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfı'na yapılabiliyor.

KİMLER YARARLANIYOR?

Sağlanan desteklerden; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıfları tarafından muhtaç olduğu tespit edilen, tüberküloz ve SSPE hastalığından muzdarip ya da kronik rahatsızlıkları nedeniyle cihaza bağımlı kişiler yararlanabiliyor.

ENGELLİYE VERGİ İNDİRİMİ KOLAYLIĞI

Öte yandan Gelir İdaresi Başkanlığının kısa süre önce  pilot olarak hayata geçirdiği Engelli Vergi İndirim Sistemi'nin (EVİS) bu yıl  ülke geneline yaygınlaştırılması planlanıyor. Sistem, engelli vatandaşlara vergi  indirimi işlemlerinde hız ve kolaylık sağlayacak. 

Gelir İdaresi Başkanlığı, vatandaşların vergisel işlemlerinin hızlandırılması ve kolaylaştırılması için çalışmalar yapıyor.

Bu kapsamda engelli vatandaşların vergi indirimine ilişkin işlemlerini elektronik ortamda takip etmesini sağlamak amacıyla EVİS geliştirildi.

ENGELLİ VATANDAŞLARA KOLAYLIK

EVİS'in elektronik ortamda kullanıma açılmasıyla engelli vatandaşlara işlerini kısa sürede gerçekleştirme ve takip edebilme kolaylığı sağlanacak.

Sistemle, mükelleflerin hastaneden aldığı Sağlık Kurulu raporları Başkanlığın işlem birimlerinin erişimine açılarak e-rapor paylaşımı gerçekleştirilecek. Böylece mükellef açısından rapor asıllarının noter tasdiki, kağıt ortamında iş süreci takibi ve süre kaybı gibi hususların minimum düzeye inmesi ve işlemlere hız kazandırılması mümkün olacak.

EVİS, 26 Ekim 2020'de Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı, 23 Aralık 2020'de de Kırıkkale, Kütahya ve Isparta defterdarlıklarında pilot olarak uygulanmaya başladı. 2020 sonuna kadar da sistem üzerinden 228 başvuru alınıp sonuçlandırıldı. Bu yıl sistemin tüm ülke geneline yaygınlaştırılması planlanıyor.

Bu arada, engelli vatandaşlara Kasım 2018'den beri İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) üzerinden başvuru işlemleri açık tutuluyor. Geçen yıl buradan 6 bin 38 başvuru alındı.

ENGELLİLİK İNDİRİMİ UYGULAMASI

Engellilik indirimiyle çalışma gücü kayıp oranı asgari yüzde 40 ve  üzerinde olanların ücret veya kazançlarına, girecekleri derecelere göre  belirlenen miktarda vergi indirimi uygulanıyor.

Söz konusu indirimden  yararlanılması için Merkez Sağlık Kurulunca verilmiş raporla engelliliğin karara  bağlanması gerekiyor. Engellilik indiriminden, engelli ücretli, bakmakla yükümlü  olduğu engelli kişi bulunan ücretli, engelli serbest meslek erbabı, bakmakla  yükümlü olduğu engelli bulunan serbest meslek erbabı ile basit usulde  vergilendirilen engelliler yararlanabiliyor.

Engellilik indirimi, ücretlinin aylık matrahına girecekleri derecelere göre asgari yüzde 15, serbest meslek erbabında ve basit usulde vergilendirilenlerde ise yıllık kazançlarında asgari yüzde 15 katkı sağlıyor.
 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.