Görev Değişikliğine İtiraz Eden İşçiye Tazminat Ödenecek

Görev Değişikliğine İtiraz Eden İşçiye Tazminat Ödenecek

Yargıtay, işçinin çalıştığı kurumun diğer bir şubesine tayin edilmesi halinde işçi istifa edebilme ve kıdem tazminatını hak ettiğini duyurdu.Son dönemlerde işçi mahkemelerine gelen çok sayıda başvuruya emsal bir karar Zonguldak'tan geldi.

Zonguldak’ta bir bankada çalışan gişe görevlisi, bankanın Ereğli şubesine tayin oldu.İş yerinin değiştirilmesi ile esaslı değişiklik yapıldığını belirterek istifa etti.

İstifa eden gişe görevlisi, Zonguldak 3. İş Mahkemesi’ne giderek bankanın merkez şubesinde görev yapmakta iken, gerekçe gösterilmeden başka bir şubede görev verilmesi kararını, yapılan bu değişikliğin şartlara uygun olmadığını belirtti. Tayin edildiği şubede eleman ihtiyacı olmadığını ve mevcut çalışmakta olduğu şubede eleman fazlalığının da bulunmadığını, bu nedenle çalışma şartlarını ve koşullarını esaslı değişiklik olarak kabul etmeyerek iş sözleşmesini feshettiğini öne sürerek kıdem tazminatını ve yıllık izin ücreti alacağının hüküm altına alınmasını talep etti. Mahkemede savunmasını yapan banka avukatları ise, iş sözleşmesinde, personel yönetmeliğinin esaslarında yer alan düzenlemeler ile ilgili işverenin nakil yetkisinin olduğunu, bu düzenlemeler sonucunda nakil işleminin hukuka uygun olduğunu belirterek, davanın reddini talep etti.

YARGITAY 22. HUKUK DAİRESİ İŞÇİNİN HAKLI OLDUĞUNA HÜKMETTİ

Emsal karara imza atan Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, iş sözleşmesini fesh eden işçinin haklı olduğunu belirterek şu ifadelerde bulunuldu: “İş sözleşmesindeki nakil yetkisi, işveren için sınırsız bir yetki olmadığını belirterek yetkinin yetkinin kurallara uygun olarak kullanması gerektiğini açıkladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.