Girişimcilik, Girişimcilik Fikirleri, Girişimcilik Vakfı

Girişimcilik, Girişimcilik Fikirleri, Girişimcilik Vakfı

Özellikle iş sektörlerinde kâr amacı güderek birtakım riskleri üstüne alan ve iş kuran kişinin yaptığı ticari faaliyet ve atılıma girişimcilik denmektedir. Girişimci olmak pek çok kişinin en büyük hayallerinden biridir. Ancak kendi işini yapmak başlı başı

Girişimcileri başarıya ulaştıran ve maddi getirileri kadar psikolojik hazzıyla da tatmin eden unsurların başında sağlam fikirler gelmektedir. Girişimcilik fikirleri hakkında herkes detaylı bilgilere sahip olmak istemektedir. Ancak girişimcileri başarıya ulaştıran fikirler başkalarından değil kendi fark ettikleri insanların gereksinimlerinden kaynaklanmaktadır. Bu sebeple başarılı girişimciler çevrelerinde gördükleri insanların yaşadığı problemlerin çözümünü esas almaktadır.

Bu noktadan sonra en sağlam girişimcilik fikirleri ile sorunların çözümünü hedef alan girişimcilerden ilham almak için siz de çevrenizdeki insanların yaşadığı sorunları tespit ederek bu alanda fark yaratacak ve insanların çok işine yarayacak girişimcilik fikirlerini bulabilirsiniz.

Türkiye'de kamusal alanda ve özel sektörde girişimcileri destekleyen pek çok vakıf, dernek ve kuruluş bulunmaktadır. Ancak bunların en çok bilinenleri muhakkak KOSGEB'tir. Açılımı, "Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı" olan KOSGEB, ülkemizde kendi işini kuran pek çok girişimciye karşılıksız finansal destek yani hibe dışında çok düşük faizli girişimcilik kredisi gibi destekler sunmaktadır. 

Girişimcilik Vakfı 

Kendi işinizin patronu olmak için KOSGEB'in düzenlediği "Girişimciliği Geliştirme Destek Programı" sayesinde siz de kendi işinizin patronu olabilirsiniz. KOSGEB'de ayrıca "Girişimcilik Destek Programı" da bulunmaktadır. Öte yandan faaliyetlerini sürdüren Türkiye Girişimcilik Vakfı da kuruma yapılan yüz binden fazla başvuruyu değerlendirerek Türkiye'nin üreten ve değer yaratan ülke olma yolundaki dönüşümünü girişimcilik ile hızlandırma vizyonu ile sürdüren girişimciler için önemli bir kurumdur.

Girişimcilik Örnekleri

Günümüzde pek çok insan girişimcilik örnekleri hakkında detaylı bilgilere ulaşarak ilham alacakları ve kafalarında girişimcilik planını en başarılı şekilde kurgulayabilmeyi amaçlamaktadır. Bu konuda hem yerli hem de yabancı iş dünyasında örnek alınması tavsiye edilen pek çok ciddi girişimcilik atılımı yapıldığı görülmektedir. Örneğin Travis Kalanick ve Garret Camp, çağırdıkları taksinin gelmemesinden dolayı hayal kırıklığına uğradıktan sonra bu sorunun çözümü için başlattıkları atılımla Uber'i kurmuşlardır. 

Bunun yanında son dönemde PayPal tarafından satın alınan Venmo, Andrew Kornita ve Iqram Magdon-Ismail'in internet üzerinden gerçekleştirdikleri alışverişleri ödeme konusunda yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulunması amacıyla kurulmuştur.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.