Etikette Logo Zorunluluğu Artık Mecburi

Etikette Logo Zorunluluğu Artık Mecburi

Türkiye'de ki fabrika ve iş alanlarında üretilmekte olan malların etiket üzeri "yerli üretim"simgesini zorunlu olarak kullanılmasına karar verildi.Uygulama yarın başlıyor.

Üretim alanı Türkiye olan malların etiket üzeri "yerli üretim" simge uygulaması zorunlu oldu. Perakende satışlarda gerçekleşecek "yerli üretim simgesi"nin kullanımı 2 haftalık sürecin ardından 3 Ekim Çarşamba gününden itibaren zorunlu oluyor. Ticaret Bakanlığı Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile etiket ve listede malların üretim yeri, satış fiyatı, birim fiyatının uygulama başlangıç tarihi ile yanında üretim yeri bilgisi olan Türkiye ürünleri için "yerli üretim simgesi" de bulanacak.

HİLAF YAPANLARA CEZA KESİLECEK

Yerli üretim simgesinin Türkiye'de üretilen bütün malların etiket kağıdında, fiyat ve tarife listesinde kolayca görünür ve okunabilir şekilde olacak.Fiyat artışlarında sadece ürünün birim ve satış fiyatının uygulamaya girdiği tarih etiket alanında zorunlu olarak yer alacak.Eski fiyatların etiket üzerinde yer alması gerekmiyor.Üretim simgesinin yersiz ve haksız kullanılması tespit edilirse, kurallara uymayan işletme hakkın etikette aykırı ve sahtecilik yapmak suçundan etiket adet başına 274 Türk Lirası para cezası uygulanacak.

SADECE TÜRK MALLARINDA OLACAK

"Yerli Üretim Simgesi" Türkiye'de perakende satışlarda olan ürünler için geçerli olacağından dolayı ihraç malların veya perakende olarak satılmayan ürünler kapsam dışında kalıyor.Yabancı işletmelerce Türkiye'de üretilen ve satışı olan her üründe üretim simgesi kullanılacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.