Esnafa işsizlik maaşı en az 2 Bin 10 Lira verilecek

Esnafa işsizlik maaşı en az 2 Bin 10 Lira verilecek

Yeni Asır'dan Faruk Erdem ekonomi haberinde esnafın işsiz kalacağı durumunda alacağı işsizlik maaşı ve sosyal hakları ilgili yazdı.

Mevzuatlardan birisi de işsizlik parası. İşçiler belli koşulları bulundurduklarında işsizlik maaşı almaya hak kazanacak. İşsizlik maaşı alabilmek için son 3 yılda 600 gün prim ödemeleri ve son 120 günde de eksiksiz işe devam etmiş olmaları isteniyor. Bu son 120 gün koşulu şu an Meclis'te görüşülen yasa ile esneklik kazanacak.

Bunların dışında işten kendi istek ve kusuru dışında çıkartılmaları da isteniyor.

4A'lı yani geçmişteki ismiyle SSK'lı işçilerin sahip olduğu bu haktan 4B'li yani Bağ-Kur'lu esnaf faydalanamıyor. Yani esnaf işsiz kaldığında böyle bir güvencesi yok. Bu mevzuda bir çalışma başlatılmış ve Ahilik Sandığı sistemi devreye girmişti. Yapılan düzenleme ile esnafa da işsizlik parası  verilmesi amaçlanmıştı.

Düzenlenen mevzuata 1 Ocak 2018 tarihinde uygulanacaktı.

Fakat daha sonra değiştirilen bir düzenleme ile bu tarih 1 Ocak 2019'a ertelendi. Böylece 1 Ocak 2019'dan başlanarak Ahilik Sandığı devreye girecek.

NE ŞARTLARDA PRİM ÖDENECEK

Sandık primi, sigortalının prime esas günlük gelilerden, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı şeklinde ödenecek.

Mevcut prime esas kazanç alt sınırına göre, yani şu vakitte uygulanan 2.029,50 TL'lik brüt asgari ücrete göre esnafa aylık minimun 40,59 lira kesinti uygulanacak. Devlet de esnafa katkı olarak 20.29 lira verecek.

Bu şartlarda toplamda 60 lira 88 kuruşluk bir prim ödemesi sandıkta toplanmaya başlayacak.

Fakat düzenleme 1 Ocak'ta uygulamaya başlayacağı ve 2019'da asgari ücret zam yapılacağı için bu sayılar değişecek.

KOŞULLAR NELER

Esnafa işsizlik maaşı ödenmesi için belirlenen koşullar standar çalışanların koşullarıyla benzerlik gösteriyor. Yani sigorta priminin son yatırıldığı tarihten evvel 120 gün sürekli çalışmış olanlardan; son 3 yıl içinde 600 gün faaliyetini sürdüren ve sandık primi ödeyenler işsizlik parasından yararlanacak.

İşsizlik maaşı alabilmek için iş yerinin kapanması, yani çalışmaların sona ermesi gerekecek.

Sona erdikten sonra sandığa müracat ederek işsizlik maaşı isteyebilecek.

NE KADAR PARA VERİLECEK

Ödenecek maaşların miktarı da prime esas kazanç üzerinden belirlenecek. Brüt maaşın yüzde 40'ı işsizlik maaşı olarak verilecek. Fakat üst sınır yine brüt asgari ücretin yüzde 80'inden daha yüksek olamayacak. O zamanki asgari ücrete göre hesaplama yapıldığında; damga vergisi kesilmiş olarak aylık minimun 805,63, en çok bin 611 lira lira işsizlik maaşı verilecek. Hem verilecek en düşük prim tutarı, hem de işsizlik maaşı aralığı 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek yeni asgari ücretle yükselecek. Ancak asgari ücret net 2 bin, brüt 2 bin 532 lira olursa, esnaf aylık en az 50.6 lira, devlet de 25.3 lira prim ödeyecek. Elde edilebilecek işsizlik maaşı da bu şartlarda en az bin 5 lira, en yüksek de 2 bin 10 liraya artacak.

İŞSİZLİK MAAŞI KAÇ AY

Sigortalılığın sona ermesinden önceki son 120 gün sürekli çalışmış olanlardan; son 3 yıl içinde 600 gün faaliyetini sürdüren ve sandık primi ödeyenlere 180 gün, 900 gün faaliyetini sürdüren ve sandık primi ödeyenlere 240 gün, bin 80 gün faaliyetini sürdüren ve sandık primi ödeyenlere 300 gün vakitle maaş verilecek.

 

 

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.