Enflasyon Rakamlarında Korkutan Artış

Enflasyon Rakamlarında Korkutan Artış

2018 yılı Eylül ayı enflasyon rakamlarında gerçekleşen 6,3’lük artık sonucu yıllık enflasyon son 15 yılın rekoru olan 24,52 oldu.

2018 yılı içerisinde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve döviz kurundaki yüksek artış neticesinde gelen ardı arında zamlar eylül ayında kendisini iyice belli etti ve son 15 yılın enflasyon en yüksek oranı olan 24,52 olarak gerçekleşti. 6,30’luk aylık artış ise son 15 yılın en yüksek aylık artışı oldu. Beklentilerin oldukça üstünde gerçekleşen Eylül ayı enflasyonu gelecek aylar içinde oldukça olumsuz yorumlara sebep oldu.

Özellikle son yapılan doğal gaz ve elektrik zammının Eylül ayı enflasyonuna dahil olmaması ve döviz kuruna paralel olarak zamların devam edeceği endişesi yıl sonunda 24,52 olan yıllık enflasyonun daha da artacağı endişesini ortaya çıkardır.

YIL SONU ENFLASYON BEKLENTİSİ REVİZE EDİLEBİLİR

Açıklanan yeni ekonomi programında yılsonunda enflasyon oranının 20,8 olması hedeflenmekteydi. Ama beklentilerin oldukça üzerinde çıkan ve tüm ekonomi çevrelerini şaşırtan oran sonrasında yeni programda belirlenen hedefin revize edileceği ekonomi çevrelerinde dillendirilmeye başlanmıştır. Özellikle önümüzde 3 ay boyunca ekonomik anlamda çok fazla olumlu beklentinin olmaması ve döviz etkisinin kendisini daha yeni yeni göstermeye başlandığı düşünüldüğünde revize rakamın 24 seviyelerine çekileceği kulislerde konuşulmaya başlanmıştır.

Eylül 2018 enflasyon kaleminde toplam 407 madde üzerinde, 50 maddenin fiyatında herhangi bir değişme olmazken 339 maddenin fiyatında artış ve 18 maddenin ortalama fiyatında da düşüş yaşanmıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.