Emekliye büyük müjde! 3 bin 250 lira ek ödeme yapılacak

Emekliye büyük müjde! 3 bin 250 lira ek ödeme yapılacak

Bu yıl emeklinin ek cebine 3 bin 250 lira girecek. Emekli banka promosyonu ne zaman ödenecek?

Milyonlarca SGK, SSK ve Bağkur emeklisi için bu yıl promosyon yılı olacak. Bu bağlamda SGK’nın Şubat 2017’de bankalarla imzaladığı protokolle başlamış, emeklilerin büyük bölümü Mart 2017’den itibaren ödeme almıştı. Emekli promosyon ödemeleri 3 yıl dolunca yapılacak. 2017'nin Şubat ayı sonunda hayata geçen uygulama, bu ay itibarıyla sona erecek. 13 milyon emekliyi ilgilendiren görüşmeler SGK ile Türkiye Bankalar Birliği arasında bu ay başlayacak. Müzakereler sonucunda emeklilerin aylıkları karşılığında alacakları yeni promosyon miktarları belirlenecek. İkramiye ödemeleri ile birlikte emekliler bu yıl 3 bin 250 lira ek gelir elde etmiş olacak.
Emekli vatandaşlar bu yılın ikinci zammını Temmuz ayında alacaklar. Bunun yanı sıra emekli vatandaşlar ek gelire de kavuşacak. Ek gelirlerin toplamında emeklilerin cebine 3 bin 250 lira girecek. Emekli banka promosyonu ne zaman ödenecek? Bankaların emeklilere aylıkları karşılığında verdiği promosyonların bu sene hangi tarihte ödeneceği merak ediliyor. Emekli maaşını 3 yıl boyunca aynı bankadan alan emeklilere bankanın vermiş olduğu bir promosyondur. 3 yılın bitiminde tekrar yeni bir sözleşme ile aynı bankada kalınır yada farklı bankaya geçilerek ilgili bankanın vermiş olduğu emekli maaşı promosyonunda faydalanılır.

EMEKLİYE 3250 LİRA EK ÖDEME

Emeklilerin çoğu için 2020 promosyon yılı olacak. Buna göre SGK'nın Şubat 2017'de bankalarla imzaladığı protokolle başlamış, emeklilerin büyük bölümü Mart 2017'den itibaren ödeme almıştı. Konu ile ilgili olarak Şubat ayının sınuna kadar emekli vatandaşlara promosyon ödemeleri başlayacak. SGK Bankalar Birliği ile masaya oturacak. Emekliler taahhüt süresi dolar dolmaz, bankasını seçip promosyonunu alacak. Bu bağlamda emeklilere bin 250 lira promosyon verilmesi bekleniyor.

Bunun yanı sıra emeklilere bu yıl iki kez bayram ikramiyesi ödenecek. Eğer verilecek ikramiye tutarında bir değişiklik olmazsa emekliler bayram başına biner liradan 2 bin lira ek gelire sahip olacak.

Ramazan Bayramı ikramiyesinin 18-22 Mayıs, Kurban Bayramı ikramiyesinin 27-30 Temmuz tarihleri arasında ödenmesi bekleniyor.

İkramiye ödemeleri ile birlikte emekliler bu yıl 3 bin 250 lira ek gelir elde etmiş olacak.

EMEKLİ PROMOSYONU NE ZAMAN ÖDENECEK?

Emekli promosyon ödemeleri 3 yıl dolunca yapılacak. 2017'nin Şubat ayı sonunda hayata geçen uygulama, by ay itibarıyla sona erecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türkiye Bankalar Birliği, emeklilerin aylıkları karşılığında bankalardan aldığı yeni promosyon miktarlarını şubat ayında belirleyecek.

13 milyon emekliyi ilgilendiren görüşmeler SGK ile Türkiye Bankalar Birliği arasında bu ay başlayacak. Müzakereler sonucunda emeklilerin aylıkları karşılığında alacakları yeni promosyon miktarları belirlenecek.

"BANKALARIN DAYATMALARINA İZİN VERİLMEMELİ"

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Sekreteri Gazi Aykırı, yaptığı açıklamada, emeklilere banka promosyonu verilmesi konusunu ilk olarak kendilerinin gündeme getirdiğini söyledi.

Haklı taleplerinin 2017'de hayata geçirildiğini anımsatan Aykırı, mimarı oldukları bu hakkının takipçisi de olmaya devam ettiklerini vurguladı.

Yaşanan ekonomik gelişmeler ve aradan geçen 3 yılın ardından promosyon miktarlarının cazibesini yitirdiğini ifade eden Aykırı, şöyle konuştu:

"Promosyon konusunda bankaların tek taraflı dayatmalarına izin verilmemeli. Önümüzdeki ay başlayacak görüşmelerde TÜED olarak biz de masada olmak istiyoruz. Emekliler olmadan belirlenecek bir promosyon miktarının sosyal yanı eksik kalacaktır."

Aykırı, yeni promosyon miktarlarının tespitinde kamu çalışanlarına yapılan ödeme oranlarının da dikkate alınmasını özellikle istediklerini sözlerine ekledi.

13 milyon emekliye 300 milyar lira ödendi

Yaklaşık 13 milyon emekliye geçen yıl aylıkları karşılığında 300 milyar lira civarında ödeme yapan SGK'nin emeklilere bu yıl 350 milyar lira aylık ödemesi öngörülüyor.

Kurum, geçen yıl Ramazan ve Kurban Bayramı ikramiyeleri kapsamında da emeklilere 21,4 milyar lira ödeme yapmıştı.

BANKALAR YARIŞA BASLADI

Takvim Gazetesi Ekonomi Müdürü Faruk Erdem'in aktardığı bilgilere göre, emekliler için promosyon 2017'nin Şubat ayı sonunda hayata geçti. Bu tarihte başvurup promosyonu alanların 3 yıllık taahhüt süresi bu yıl doluyor.

İkinci ödemeler 3 yıl dolunca yapılacak.

● AKBANK: 450 liraya varan ödeme yapıyor. Tüm ATM'lerden ücretsiz para çekme, bedava havale ve EFT, kredilere özel faiz gibi imkanlar sunuyor.
Emekliler, 2 gün önce para çekebiliyor.

● DENİZBANK: 450 liraya varan ödeme yapıyor. Emekli maaşı müşterisi kazandıranlara da 100 lira veriyor.

● FİBABANKA: Maaşa göre 330, 415, 500 lira promosyon ödemesi yapıyor.

● ING: 450 liraya varan ödeme yapıyor. Tüm ATM'lerden ücretsiz maaşı çekme, özel faiz oranları, direkt müşteri temsilcisine bağlanma gibi imkanlar sunuyor.

● İŞ BANKASI: 450 liraya varan ödeme yapıyor. Kredi kartı ücreti almıyor, özel faiz, ücretsiz havale ve EFT imkanları sağlıyor.

● QNB FİNANSBANK: Maaşını taşıyıp bir bankacılık ürününü kullananlara bin 250 liraya varan promosyon ödüyor. Ayrıca emekli tanıdıklarını bankaya yönlendirenlere, yönlendikleri emekli başına 125 lira olmak üzere toplamda bin 250 lira nakit kazanma fırsatı sunuyor.

● ŞEKERBANK: Emekliye; 450 liraya varan promosyon, 2 otomatik talimatı verirse 150 lira, 10 kişi ile sınırlı olmak üzere yönlendirdiği her yeni emekli için de 150 lira ödüyor.

● TEB: Emeklilere 450 liraya varan, emekli yakınını getirenlere de 100 lira ödeme yapıyor. Kredi kartı alanlara market alışverişlerinde de 150 liraya varan indirim imkanı sunuyor.

- Hangi emekliler promosyon alıyor?

Emekli maaşı bağlanan herkes bir banka seçerek promosyon almaya hak kazanıyor. Eski yeni tüm emeklilerin hakkı var.

- Parayı almanın bir şartı var mı?

Emeklinin seçtiği bankaya '3 yıl maaşımı sizden alacağım' taahhüdünü vermesi yeterli. Fatura, kredili hesap gibi şartlar yok. Bunları öne süren bankayı uyarın ya da tercih etmeyin.

- İkinci promosyon ne zaman ödenecek?

Emekliler için promosyon 2017'nin Şubat ayı sonunda hayata geçti. Bu tarihte başvurup promosyonu alanların 3 yıllık taahhüt süresi bu yıl doluyor.
İkinci ödemeler 3 yıl dolunca yapılacak.

2017'den sonra promosyon alanlar ne yapacak?

Onlar da 3 yıl bitince ikince ödeme alacak. Örneğin 2018 yılında alan bir emekli 2021'de ikinci promosyonu hak edecek.

SÜRESİ DOLMADAN

Aynı bankada kalmak mecburi mi?
Süresi sona eren emekliler istedikleri bankayı seçip ikinci promosyonlarını oradan alabilirler. Ancak süre dolmadan da banka değiştiriliyor.
Eğer kredi kullanmamışsanız kalan sürenin promosyonunu iade edip ayrılabilirsiniz.

- Banka nasıl değiştirilir?

Maaşın yatırılması istenen bankanın herhangi bir şubesine başvurmak yetiyor. e-Devlet'ten de banka ve şubesi kolayca seçilebiliyor.

- Tutar artacak mı?

SGK'nın bankalarla yaptığı protokol ile 3 yıllık dönem için promosyon tutarları belirlenmişti. SGK, Şubat'ta yeniden bankalarla masaya oturarak yeni protokol imzalayacak. Bu protokolde belirlenecek tutar da taban tutar olacak. İsteyen bankalar halen olduğu gibi kampanyalarla daha yüksek ödeme yapabilecek.

Emekli Promosyon nedir?

Emekli maaşını 3 yıl boyunca aynı bankadan alan emeklilere bankanın vermiş olduğu bir promosyondur. 3 yılın bitiminde tekrar yeni bir sözleşme ile aynı bankada kalınır yada farklı bankaya geçilerek ilgili bankanın vermiş olduğu emekli maaşı promosyonunda faydalanılır. Emekliler içinde ek gelir anlamına gelen emekli SGK promosyonu ilk olarak 16 Mart 2017 yılından SGK ile Türkiye Bankalar Birliği arasından yapılan bir anlaşma neticesinde ssk maaşı, bağkur maaşı, emekli sandığı maaşı için verilmeye başlanmıştır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.