Emekli, Öğrenci ve Engellilere Devlet Yardımı Artacak!

Emekli, Öğrenci ve Engellilere Devlet Yardımı Artacak!

2019 bütçesinde yer alan sosyal güvenliğe 16.7 Milyar Türk Lirası tutarında takviye engelliler, öğrenciler, emekliler ve dar gelirli vatandaşlara dair desteklerin artacağı belirtildi.

Yeni bütçeye göre, “Güçlü ve sosyal devlet vizyonu” ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları 2019 bütçesinde neler olacağını dile getirdi. 2019 yılında uygulanacak yatırımları, tasarruf ile dar gelirli aileleri korumayı içeren yardımları dahil emekliler, engelliler, öğrenciler gibi vatandaşlara istihdam sağlayarak teşvik edilecek. Aile, Sosyal Hizmetler ve Çalışma Bakanlığı tarafından 2018 yılının bütçesi 16.7 Milyar Türk Lirası olarak aktarıldı. 103.1 milyarlık bütçeyi Aile, Sosyal Hizmetler ve Çalışma Bakanlığı aldı. 81 milyon vatandaşa kesintisiz olarak hizmet aktaran Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) güçlü bir yapıya sahip olmaları için çalışmalar başlatılacak. Yapılan bütçe görüşmelerinde 76 milyara yakın tasarruf yapıldığı belirtildi.Tasarruf ile sosyal yardımlarda ki mükerrerliğin kalkması ve ilaç kullanımı gibi konular tekrar değerlendirmeden geçecek.

Eğitime 114 Milyar Lira Destek!

Eğitime ayrılan destek ise 113.8 Milyar Lira olarak belirlendi.Devletin topladığı vergilerden her 100 Türk Lirası baz alınarak bu tutarın 20 Lirası eğitim desteğine gidecek. Türkiye genelinde 2 milyona yakın öğrenciye burs ve kredi verilecek. Bütçede ayrılan diğer eğitim desteği ile kitap uygulaması, engelli çocukların gelişimi ve ilave kurslarda yer alıyor. Bu sistem için de 5 Milyar Türk Lirasına yakın kaynak ayrılıyor. Destekler ile Bin Türk Lirasının aşağısında emekli maaşı alan kalmayacak. Bunların yanı sıra tasarruf kapsamında sosyal yardım alan aileler denetlenerek, haksız yere alınan yardımlar iptal edilecek.

Vergilerden Yüksek Gelir!

Gayrimenkul vergileri ve kira gelirleri üzerinden 2019 yılındaortalama 19 milyar 794 milyon 626 bin Türk Lirası olacak. Motorlu Taşıtlar Vergisinden de 2019 yılında 16 Milyarın üzerinde bir vergi geliri gerçekleşecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.