Emekli maaşlarına Ocak zammı müjdesi geldi! SSK ve BAĞ-KUR emekli maaş zammı ne kadar?

Emekli maaşlarına Ocak zammı müjdesi geldi! SSK ve BAĞ-KUR emekli maaş zammı ne kadar?

SSK ve BAĞ-KUR emeklileri, Ocak ve Temmuz ayı olmak üzere yılda iki defa zam alıyor. 5 aylık veri doğrultusunda emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı neredeyse belli oldu. Peki, en düşük ve en yüksek emekli maaş zammı ne kadar olacak? Haberzamani.net ol

Emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı ile ilgili son dakika haberleri milyonlarca vatandaş tarafından yakından takip ediliyor. Yeni yılın yaklaşmasına kısa bir süre kala maaşlara yapılacak zam miktarı ile ilgili ayrıntılar da belli oluyor. Bu noktada SSK ve BAĞ-KUR emeklilerinin maaşlarını doğrudan etkileyecek enflasyon rakamları neredeyse tamamlandı. İlk 5 aylık veriler doğrultusunda 2020 yılının maaşlarına yansıyacak zam miktarı yüzde 5.71 olarak belirlendi. Eğer ki Aralık ayında çok büyük bir değişiklik olmazsa bu rakam 6.65 olacak. SSK, BAĞ-KUR ve memur emekli maaşları ne kadar olacak? 

EMEKLİ MAAŞLARINA NE KADAR ZAM YAPILACAK? SSK, BAĞ-KUR, MEMUR EMEKLİSİ 2020 OCAK MAAŞ ZAMMI

Emekli maaşlarına yapılacak zam miktarı ile ilgili son dakika gelişmelerine haberimiz içerisinden ulaşabilir, Ocak zammı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz…

2020 MEMUR EMEKLİSİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Memur ve memur emeklileriyle, işçi ve Bağ-Kur emeklilerini ikiye ayırmak gerekiyor. Biliyorsunuz memur emeklilerinin toplu sözleşmeleri var. Geçtiğimiz ayalarda toplu sözleşmeden kaynaklı 2020 yılının birinci 6 aylık için yüzde 4 ikincisi için yüzde 4 yani toplamda yüzde 8'lik bir 2020 yılı zammı olacak. Bunun üzerine enflasyon rakamı yüzde 5'in üzerine çıkarsa çıkan o fark da yüzde 4'ün üzerine ilave edilecek. Bu memur ve memur emeklilerimiz için geçerli.

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerimiz içinse 2019 yılının ikinci 6 aylık diliminin toplam enflasyonu ne ise olduğu gibi 2020 yılının maaşlarına zam olarak yansıyacak. Şu ana kadar bu rakam yüzde 5.71 olarak belirlendi.

İŞÇİ VE BAĞ-KUR EMEKLİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Yani 2019 yılının Aralık ayında çok büyük bir fark olmadığı takdirde işçi ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 6.65 olacak.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ ZAMMI NE KADAR OLACAK?

Toplu sözleşme gereği yüzde 5'in üzerine çıkan enflasyon oranı da var olan yüzde 4'lük zammın üzerine eklenecek. Yani 6,65 enflasyon olacağı göz önüne alınırsa yüzde 4 + 1.65 olmak üzere toplamda 5.65 memur ve memur emeklisi zammı olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.