Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'a Ağır Darbe

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'a Ağır Darbe

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaşa hükümeten bir darbe daha geldi.

İstanbul’da ve Ankara’da malum Belediye başkanları Chp’den çıktı fakat Meclis Üyeliklerindeki ezici çogunluk Ak Partide kaldı bu durumda daha önce Başkanların bazı yetkileri vardı fakat Ticaret Bakanlığı’nın mayıs ayında yayımladığı genelge ile artık belediye iştiraklerine yönetici atama yetkisi belediye başkanlarından alınarak belediye meclisine verildi bu durumda ise İzmir’de atamaları tamamen chp yapabilir ama..

ANKARA VE İSTANBULDA ATAMA YAPAMAYACAKLAR

Belediye başkanı, belediye idaresinin başı ve belediye tüzel kişiliğinin temsilcisidir” hükmüne göre, belediye şirketlerinde atamaları, seçilmiş belediye başkanları yaparken, Ticaret Bakanlığı’nın 20 Mayıs 2019’da yayımladığı genelge ile bu yetki belediye meclislerine verildi.

CHP’NİN KIYIMININ ÖNÜNE GEÇİLİYOR

31 Mart seçiminden sonra birçok kişiyi işten çıkaran Chp’nin bu çıkarmalarının bir kısmının önüne geçildi Yerel seçimlerde Ankara ve İstanbul gibi büyükşehir belediye meclislerinde üyelerin çoğunluğu AK Partiden seçilirken belediye başkanlıklarını CHP’nin alması üzerine hükümetten belediye başkanlarını saf dışı bırakan hamle geldi

YAVAŞ’IN ATAMASI KABUL GÖRMEDİ

Ticaret Bakanlığı İç Ticaret Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen “Belediye şirketlerine yönetici atama yetkisi belediye meclisindedir” şeklindeki mütaalayı tüm ticaret sicili müdürlüklerine gönderdi.

Ticaret Sicili Müdürlüklerine yazının gönderilmesinin ardından ilk olay Ankara’da yaşandı. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın Halk Ekmek Yönetim Kurulu’na atadığı isimler, Ticaret Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeye dayanarak Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından onaylanmadı. bu durumda Hdp ile iş birliği yaparak bazı yerlerde Büyükşehir Belediyeleri alıp Meclis üyeliklerini alamayan Chplilerin kadroları doldurmasının önüne geçildi

BU KARAR HAKKINDAKİ DÜŞÜNCENİZİ ALTAKİ YORUM KUTUCUĞUNDAN YAPABİLİRSİNİZ. SESİNİZİ DUYURMAK İÇİN YORUM YAPABİLİRSİNİZ! 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.