E-Ticaret İçin Kayıt Yaptırmayanlara Ceza

E-Ticaret İçin Kayıt Yaptırmayanlara Ceza

Gelişen teknoloji ile birlikte ticaret sektörü de artık internet aracılığı ile can bulmuştur. İnternet üzerinden pek çok kişi satış yapabilmektedir. Bu şekilde daha az gider ile daha çok para kazanmaya başlayan kişiler e-ticarete yönelmişlerdir.

Gelişen teknoloji ile birlikte ticaret sektörü de artık internet aracılığı ile can bulmuştur. İnternet üzerinden pek çok kişi satış yapabilmektedir. Bu şekilde daha az gider ile daha çok para kazanmaya başlayan kişiler e-ticarete yönelmişlerdir.

Son zamanlarda oldukça fazla artış gösteren e- ticaret siteleri üzerinden kişiler rahatlıkla ürünlerini daha çok kişiye ulaştırabilmektedirler. E- ticaret sitelerinin çok yaygın olarak kullanılmaya başlaması ile yeni bir yasa ortaya çıkartıyor.

Devlet artık internet üzerinden iş yapmak isteyenler için vergi kanunu getiriyor. E-ticaret için ilk olarak kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanı bu konuda internet üzerinden satış yapan kişileri uyarmıştır.

Bakanlığın yaptığı açıklamada 31 Aralık tarihine kadar kişilerin internet üzerinden satışlarını yasal olarak gerçekleştirmeleri için kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Bunun için sisteme giriş için bu tarihe kadar sisteme kayıt yaptırmalısınız. Aksi takdirde önümüzdeki yıl için kişilere ceza uygulanacaktır. Para cezaları için de 5 bin ile 20 bin arasında bir ücret belirlenmiştir.

E-Ticaret İçin Yeni Yasa

Bakan Bülent Tüfenkci internet üzerinden site açıp para kazanmak isteyenler için belirlenen tarihi aşan kişilerin ceza ödemek zorunda olacaklarını belirtmiştir. E-ticaret üzerinden iş yapmak isteyen kişilerin özellikle bu yasaya dikkat etmeleri gerekmektedir.

Aksi takdirde ödenecek tutarlar büyük olacaktır ve kişiler maddi olarak kayba uğrayacaklardır. E-ticaret ile kişilerin normal bir iş yerine göre daha az giderleri olmaktadır. Bunun için de mutlaka devlete vergi ödemeleri gerekmektedir.

Devletin yaptığı açıklamaya göre bu şekilde kayıt dışı işlemlerin de sonlanacağı düşünülmektedir. İnternet aracılığı ile yapılan tüm işlemlerde yasal olacaktır. Bu kayıt sistemi sayesinde bakanlık sizleri yakından takip edebilecektir.

İşlerinizi daha yasal bir çerçeve içerisinde yürüttüğünüz için de müşterilerinize karşı güvenilir bir portföy çizeceksinizdir. E-ticaret sitelerinin dışında bu uygulama mobil uygulamalar için de geçerli olacaktır.

E-Ticaret Sistem Kayıt ve Güvenilirlik

İnternet kullanımının çok fazla yaygınlaşmasından dolayı kişilerde güven problemi de ortaya çıkmaya başlamıştır. Çoğu sitenin dolandırıcılık amacı ile açılmış olmasından dolayı bu E-ticaret sitelerinin de kayıt altına alınması ile kullanıcıların sitelere olan güveni artacaktır.

Bu şekilde kişilerin ürün satımında da sıkıntı yaşamadan daha çok kişiye ulaşabilmeleri sağlanacaktır. E-ticaret siteleri ile kolaylıkla güvenilir bir iş sahibi olabilir ve yasal olarak işlerinizi yürütebilirsiniz. Bu şekilde kişilerin güvenlik algısı değişecektir ve site kullanım sayılarında da belirli bir oranda artış gerçekleşecektir.

Günümüzde 50 milyonun üzerinde internet kullanıcısı olması ile de kişilerin daha güvenilir bir platformda alış veriş yapabilmeleri gerçekleştirilecektir. Hem tüketici için hem de üretici firmalar için oldukça faydalı olacak bu yasa ile işlerinizi de arttırabilmeniz mümkündür. Bu yasaya uymayan sitelerin güven açısından sıkıntı çekeceği de düşünülmektedir ve para cezası sistemi de uygulanacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.